Hamileyken İçki Tüketimi

Hamileyken İçki Tüketimi

Hamile kadınların içki tüketmesinin sakıncalarını herkes bilir. Peki hamileyken içki içmenin tam olarak hangi zararlara yol açtığını biliyor muyuz? İngiliz BJOG dergisinde yayınlanan araştırmaya göre; haftada bir içki tüketen kadınların aldıkları alkolün doğan bebeklerinde bıraktığı olumsuz etkilerin ancak 7 yaşından sonra ortaya çıktığı görülüyor.

Fakat bu tip çalışmaların yüzde yüz doğru olduğunu söylemek maalesef yanlış. Çünkü bahsi geçen çalışmalar genellik alkol alan annelere yapılan anketlerden oluşuyor. Sonuçları değerlendirirken de annelerin sorulara verdikleri cevaplar doğru kabul ediliyor. Çoğu kadın bu sorulara yanıt verirken bazı çekinceler yaşıyor ve araştırma yapanları yanıltıyor olabilir. Aldıkları alkol miktarı kesin olarak tespit edilemediği için araştırmanın kaderi annelerin doğru kabul edilecek cevaplarına bağlı.

Günümüzde alkolün hamilelik üzerine olan olumsuz etkileri kanıtlanabilmiş değil. Buna karşın hiç bir uzmanın hamileyken -belli bir miktarın üzerinde- alkol alımını tavsiye etmeyeceği de ortada. Anne adayının alkol almaya devam etmesi, doğumdan hemen sonra görülmeyen ve çocuğun ilerki yaşlarında ortaya çıkabilecek bir rahatsızlığa yol açması muhtemel.

POPÜLER YAZILAR