Hastalıklarla Savaşan Besinler

Hastalıklarla Savaşan Besinler

Kanser, obezite, diyabet ve kalp hastalıkları 100 yıl önce çok nadir görünüyordu. Şimdi ise çok yaygın şekilde dünyanın her yerine yyaılmış durumda. Peki yüz yıl öncesiyle şimdiki zaman arasında ne oldu da insanlar bu hastalıklara maruz kalmaya başladılar. Cevep aslında ne yediklerimiz ile ilgili. Gün içerisinde yediğimiz paketlenmiş gıdalar, aşırı tuz, aşırı yağ tüketimi, kanser yapan katkılı gıdalar gibi bir çok besin çeşitli hastalıklarla karşılaşmamıza neden oluyor.

Yeme alışkanlıkları bir çok hastalığın sebebi olduğu gibi tersini düşünürsek bir çok hastalığın da önleyicisi konumunda olabiliyor. Astım, yorgunluk, kabızlık, kötü cilt, alerji, gripler ve saman nezlesi gibi hastalıkların sağlıklı beslenme ile üstesinden gelebiliyor olmamız bunun en büyük kanıtıdır. Eskiden tedavi edilemez denen hastalıkların bir kısmı artık sıkı bir diyet programı ve ek tedavilerle kolayca iyileştirilebiliyor.

Dünyanın en eski ve en sağlıklı insanlarının hepsi aynı şeyi yaptı ve sağlıklı kaldı. Taze sebzeler, sağlıklı meyveler, kabuklu yemişler, tohumlar, baklagiller ve doğru hazırlanmış gıdalarla beslendi. Özellikle lif, prebiyotik ve su içeren meyve, sebze, fındık, tohum  ve baklagiller en önemli öğünleriydi.

Sabah ılık bir bardak suyun içine bir kaç damla limon damlatarak içebilirsiniz. Bu sabah sabah metabolizmanızı ateşleyecektir. Gün boyu yemek aralarında taze meyve ve sebzeler atıştırabilirsiniz. Renkli sebzelerle dolu bol yeşillik içeren besleyici bir salata hangi öğünde olursa olsun size ihtiyacınız enerjiyi sağlayacaktır.

Haftada iki kez yağsız ve küçük porsiyonlarda et tüketebilirsiniz. Bu tavuk eti de olabilir. Burada önemli olan tüketilen etin yağsız oluşu ve tüketim miktarında aşırıya gitmemektir. Bunun yanında olmazsa olmaz bir besin olan suyu sofralarınızdan eksik etmemelisiniz. Bol su ihtiva eden içecekleri de tercih edebilirsiniz. Örneğin yeşil çay tam da bu özellikleri taşıyan bir içecektir.

Doğal olmayan hiç bir şeyi tüketmemeye özen gösterip vücudumuza organik üretilmiş gıdaları alırsak sağlığımız için iyi bir adım atmış oluruz. Kısa vadede etkisini hemen görebileceğimiz gibi uzun vadede sağlıklı bir hayat sürmenin keyfini çıkarabiliriz.

POPÜLER YAZILAR