Hastayken Bunları Tüketin

Hastayken Bunları Tüketin

Hasta olduğunuzda vücudunuz normalden daha fazla kaloriye ihtiyaç duyar. Hastalıkla savaşırken daha fazla enerjiye ihtiyacınız olur. Kötü geçen bir grip sırasında her ne kadar iştahınız azalsa da bu hastalığı bol bol yemek yiyerek ve sıvı tüketerek geçirmenizi öneririz. Daha sık ve küçük porsiyonlarla yemek yemeye özen gösterin. Özellikle bağışıklık sisteminiz güçlendirecek gıdalara yönelmelisiniz.

Et Suyu Çorba

Tavuk suyuna çorba burnunuzu nemli tutarak tıkanıklığı önler ve zengin bir aminoasit kaynağıdır. Hastayken tavuk suyu çorba içtiğinizde sıvı tüketimini de arttırmış olursunuz. Uzmanlar boğaz iltahabı için de bu tip besinleri öneriyor.

Sıcak Bir Çay

Boğaz ağrılarını giderir ve tıkanıklığı önler. Taze demlenmiş yeşil çay antioksidan vazifesi görür ve vücudunuzun bağışıklık sistemini tetikler. Çay içemeyenler için limonlu sıcak su tavsiye edilir. Hastalıklarda çok önemli olan sıvı tüketimini bu şekilde sağlamış olursunuz.

Narenciye

Meyvelerin soğuk algınlığının üstesinden gelip gelemediği hala tartışılıyor. Yine de C vitamini açısından zengin meyveleri tüketmek bağışıklı sisteminiz için faydalı ve iyileşmenizi hızlandırmak için iyi bir yöntemdir.

Baharatlı Yiyecekler

Burnu açmak için acılı ve baharatlı besinleri deneyebilirsiniz.

Kraker

Kusma sonrası midenizi rahatlatmak için az tuzlu ya da tuzsuz kraker yiyebilirsiniz. Bu yüksek nişastalı gıdalar midenizi rahatlatacak ve hastalığı daha rahat atlatmanızı sağlayacaktır.

Muz

Yüksek ateş ve kusma sırasında tüketebileceğiniz potasyum bakımından zengin bir besindir.

Zencefil

Araştırmalara göre zencefil kusma, kabız ve yüksek ateş gibi mide sorunların yo laçtığı etkileri gidermek için kullanılabilir. Zencefil çayı olarak da tüketilebilir.

POPÜLER YAZILAR