Heryerde Meditasyon Yapın

Heryerde Meditasyon Yapın

Çalışan insanların yaz tatili için nasıl heveslendiğini iyi biliriz. Yorucu bir iş dönemi sonunda güzel bir tatil sizi rahatlatır. Peki ruhunuzun da rahatlatıcı bir tatile ihtiyacı olduğunda ne yaparsınız? Tabiki meditasyon. Fakat insanların çoğu meditasyon için sessiz, rahat ve sakin bir yere ihtiyaç duyulduğunu zanneder. Oysa ruhunuz için faydalı olacak dinlendirici 3 dakikalık bir meditasyonu hemen hemen yeryerde rahatça yapabilisiniz. Sahilde otururken, doğada muhteşem bir yürüyüş sırasında ya da sabah yatağınızdan çıkmadan hemen önce kolayca meditasyon yapabilirsiniz.

Hatta sadece oturarak değil açık havada yaptığınız yürüyüş sırasında da buna konsantre olabilirsiniz. Nefesiniz, hava, rüzgar ve vücudunuzun ağırlığına konsantre olup meditasyona başlayabilirsiniz. Meditasyon odaklanma işi olduğu için dikkatinizi dağıtacak bir sürü şey ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Konsantrasyonunuzu sağlayıp bir noktaya odaklanabilir ve meditasyon süresince dikkatinizi dağıtabilecek şeyleri bir nebze olsun bertaraf edebilirsiniz.

Meditasyonu tecrübe ettikçe bedeniniz odaklanma sürecine alışacak ve artık konsantrasyon olma süreniz gittikçe kısalmaya başlayacaktır. Tıpkı fiziksel kaslarınızı geliştirebildiğiniz gibi zihninizi de buna benzer bir mantıkla geliştirebileceğinizi söylemek yanlış olmaz. Zamanla zihniniz meditasyona daha alışık olacaktır. Her zaman ve heryerde kolayca meditasyon yapma zevkini yaşamamak için hiç bir neden yok.

 

POPÜLER YAZILAR