Hormonlarınızı Alt Üst Eden Şeyler

Hormonlarınızı Alt Üst Eden Şeyler

Aşırı şeker tüketimi vücudunuzun insülin dengesini bozabilir. Vicüdunudaki hücreler ihtiyaç duyduğu enerji için şekeri kullanır fakat fazla tüketirseniz kan dolaşımınıza zarar verebilir, diyabet hastalığına öncülük edebilir.

Uyku düzeninizin bozuk olması en az şeker tüketimi kadar dikakt etmeniz gereken bir konudur. Uyku eksikliği kortizol seviyenizi yükseltir ve bu da daha stressli olmanıza yol açar. Bu durum sizi daha fazla abur-cubur yemenizi teşvik eder. Bu kısır döngü vücudunuza aldığınız abur-cuburlar sayesinde şeker seviyenizde gözle görülür bir artış sağlar.

Leptin hormonu açlık seviyenizi ayarlar. Uyurken yemek yemenize gerek yoktur ancak aç yattığınızda tüm gece leptin seviyeniz artacak ve sabah ekstra aç olarak uyanıp daha fazla yemek yemek durumunda kalacaksınız.

Kafein vücudunuzun kortizon seviyesini arttırır. Bu durum sizin uyanık ve zinde kalmanızı sağlar. Fakat her şeyde olduğu gibi kafein miktarının fazla olması daha fazla kortizon salgılanmasına ve kortizonun zararlı etkenlerine maruz kalmaya yol açacaktır. Bu dengeyi iyi ayarlamalı ve bünyenizin günde kaç kahve ile en ideal duruma geldiğini iyi belirlemelisiniz.

Düzenli egzersiz ile vücudunuzun endorfin oranını dengelemelisiniz. Endorfin, vücudunuza salgılanıp sizin iyi hissetmenize yardımcı olacak hormonlardır. Vucudunuzun daha zinde ve sağlıklı olması için bu hormonu salgılatacak (yürüyüş, kardiyo, plates gibi) aktivitelere katılmalısınız.

Diyet önemlidir fakat vicudunuzun yağ oranını alt üst edecek ve östrojen hormonunuzun dengesini bozacak tarzda olmamasına dikkat etmelisiniz.

 

 

 

 

POPÜLER YAZILAR