Isınma Hareketlerinin Önemi

Isınma Hareketlerinin Önemi

Her egzersizden önce ısınma ve germe haraketleri yapmak faydalıdır. Hatta bazı durumlarda bu ısınma hareketleri zaruridir diyebiliriz. Spor salonuna gidip ısınmadan egzersizlere başlamak spor sırasında dikkatli olmazsanız size ciddi zararlar verebilir.

Isınma hareketleri esnekliği arttırır. Eklem çevresindeki kas dengesini geliştirir, yaralanma olasılığını azaltır ve kaslara giden besini arttırıp hızlandırır. Ayrıca eğitim sonrasında oluşabilecek kas ağrıları azaltır. Çünkü esneklik önemlidir. Isınma egzersizleriyle vücudunuzun esnekliğini arttırmış olursunuz.

Esneme ve germe hareketleri sakatlığı önler. Kaslarınız ısınmadığında ani gerilmeler ve kasılmalar kaslarınıza zarar verebilir. Her kas grubu yoğun hareketlerin öncesinde 20 ile 60 saniye boyunca germe hareketleriyle esnetilmelidir.

Esneme hareketleri kaslarınızı geliştirip arttırır. Isınma hareketleri yaptığınız sırada aslında fitnessa da başlamış oluyorsunuz. Her ne kadar yoğunluğu az olsa da bu da bir kas çalışması olarak değerlendirildiği için vücudunuzdaki kasları çalıştırmış olursunuz. Bu da size sağlıklı bir kas yapısı olarak geri dönecektir.

Kısacası esneme ve germe hareketleri vücudunuz için bir kurtarıcıdır. Her sporda bedeninizi o egzersize alıştırmak için ısınma aktivitesi için bir kaç dakikanızı ayırmalısınız.

POPÜLER YAZILAR