Kadınlar için İdeal Diet Yemekleri

Kadınlar için İdeal Diet Yemekleri

Hem kadınların hem erkeklerin sağlıklı gıdaları tüketmesi elbette gerekli. Ancak kadınların özellikle tüketmesi gereken besin maddeleri var.

Sağlıklı diyetin sırrı, kadın yada erkek, herkesin dengeli beslenmeyi kendine birincil kural edinmesidir. Ancak bilimsel araştırmalar bize, kadınların özellikle tüketmesi gereken besin maddeleri olduğunu söylüyor. Bu besinler, osteoporoz, kalp hastalıkları, meme kanseri gibi hastalıkları önlüyor. Aşağıda bu besin maddelerinin 4 tanesini tanıtıyoruz.

Likopen açısından zengin yiyecekler, meme ve serviks kanserlerini önlemede yardımcı olabiliyor. Örneğin domates. Bu hastalıklardan korunmanın yolu, tek bir sebze yerine çeşitli sebzeleri tüketme alışkanlığınız olabilir. Domates, kalp sağlığı için de faydalıdır. Püf noktası: Domatesi pişirmek ve yağ eklemek, içeriğindeki likopen ve diğer antioksidanlardan daha iyi faydalanmanızı sağlar.

Ketentohumu; bitkisel kökenli omega3 yağları, lif ve  hastalıklarla savaşan lignan adlı bir madde içermektedir. Kötü kolesterolle savaşmaya yardımcıdır. Püf noktası: Keten tohumlu ekmek tarifleri iyi bir seçenek olabilir. Eğer hamileyseniz yada emziriyorsanız, bazı uzmanlar, ketentohumu tüketmenizi tavsiye etmemektedir.

Somon balığı, yada diğer yağlı balıklar, içerdikleri omega3  yağlarıyla, doğum sonrası bunalımlarını atlatmaya yardımcıdır. Fetusun beyin ve sinir sistemi gelişiminde de kritik bir rolü vardır. Kırk yaş ve üzerindeki kadınlarda kalp hastalıklarına karşı koruyucudur.

Kızılcık suyu, kadınların idrar yolu enfeksiyonlarıyla savaşmakta çok iyi bir tercih. Sadece asitli olması ve C vitamini içermesi nedeniyle değil. Aynı zamanda proanthocyanins adlı bir antioksidan içeriyor. Bu madde gerçek bir kahraman. Bakterilerin enfeksiyona yol açmasını önlüyor. Püf noktası: Şekersiz, yüzdeyüz kızılcık suyu içeren ürünleri tüketmelisiniz.

POPÜLER YAZILAR