Kafein Uzun Süreli Belleği (Hafızayı) Güçlendiriyor

Kafein Uzun Süreli Belleği (Hafızayı) Güçlendiriyor

Nature Neuroscience dergisinin haberine göre, herhangi bir öğrenme faaliyetinden sonra bir doz kafein almak, uzun süreli belleği güçlendirerek öğrenme sürecini detekliyor. Araştırma ekibi, önceki çalışmalarında kafeinin aynı zamanda zihni güçlendirdiğini saptamıştı.

Uzun süreli belleğe etkilerini araştırmak üzere 18-30 yaş arası katılımcılarla araştırma gerçekleşti. Çalışmanın ilk gününde, katılımcılara değişik resimler gösterildi ve gördükleri her resmi “içmekan” yada “dışmekan” olarak tanımlamaları istendi. Bu görevden hemen sonra, katılımcılara rastgele biçimde kafein içeren haplar ve plasebo hapları verildi.

Sonraki gün katılımcılara, aralarında bazı yeni resimlerin de bulunduğu, önceki günün aynısı olan resimler tekrar gösterildi. Katılımcılara, resimlerin yeni mi, eski mi yoksa önceki günkülere benzer resimler mi oldukları soruldu.

200 mg kafein, belleği güçlendirdi.

Sonuç olarak; kafein alan katılımcılar, benzer resimleri tanımlarlarken, plasebo alan gruba göre daha başarılıydılar.

Ancak, hem kafein alan hem almayan grup, resimlerin hangilerinin eski, hangilerinin yeni olduğunu tanımlamada benzer başarıyı gösterdi.

Araştırmacılar kafein dozuyla ilgili çalışma yaptıklarında gördüler ki; 100 mglık doz alımına göre, 200 mglık kafein almak performansı daha iyi hale getiriyor. Ancak 300 mglık kafein almak, performansı 200 mglıktan daha iyi hale getirmiyor. Bu yüzden, 200 mglık kafein alımı tavsiye ediliyor.

Buna rağmen kafeinin yol açacağı başka olasılıklar da var: Örneğin, kafein, adenozin denen bir molekülü bloke ederek norepinefrinin fonksiyonunun durmasına neden oluyor. Norepinefrinin ise, bellek üzerinde olumlu etkileri olduğu biliniyor.

POPÜLER YAZILAR