Kalbinize İyi Gelen Şeyler

Kalbinize İyi Gelen Şeyler

Kalp sağlığını korumanın yolları üzerine bir çok makale yazıldı ve yazılmaya devam ediliyor. Hepsinin ortak noktası ona iyi bakıp rahat çalışması için en uygun ortamı hazırlamak üzerine. Kalp sağlığımızı korumanın yolları aslında çok basit. İşte size bir kaç öneri;

Son zamanlarda mangal yapmanın sağlığınıza zarar vereceği gibi şeyleri çok sık duymuş olmalısınız. Ancak sığır etinde bağışıklık sisteminizi güçlendiren selenyum ve B vitamini bulunur. Sığır etinde bulunan yaklaşık yüzde 50 oranında doymamış yağ da kalp sağlığınız için faydalıdır.

Korku filmi izleyerek kalbinizi zinde tutun. Yapılan araştırmalarda kalbinizin ritmini arada yükseltmek ona iyi geliyor.

Sisli ve pis havalarda içeride kalın. Mümkün olduğunca dışarıda spor aktiviteleri yapmaktan kaçının. Sıcak ve puslu günlerde dışarıda egzersiz yapmak kandaki oksijen dolaşımını azaltabilir. Bu da tahmin edeceğiniz gibi kalbiniz için zararlıdır.

Dumanaltı olmaktan kaçının. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, günde yaklaşık 30 dakika başkasının içtiği sigara dumanına maruz kalanların kalp hastalığı riski oldukça yükseliyor.

Stressten uzak kalın ve kalbinizi yormayın. Yapılan araştırmada antidepresan ilaçlarla bazı egzersizlerin aynı derecede iyileştirici olduğu açıkça görülüyor. Antidepresan almak bünyenize zarar verebilecekken egzersiz ile stress atmak size hiç zarar vermeyecektir. Bu durumda stressten uzak kalmak için egzersizlerinizi aksatmayın.

Günde 20 dakika meditasyon yapın.

Her gün bir aspirin kalbiniz için faydalı olacaktır. Aspirin kan akışınızı hızlandıracaktır. Yatmadan önce düşük dozda bir aspirin alabilirsiniz. Ancak tüm tavsiyeler gibi bunu da uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Salata yiyip yürüyüş yapın, merdiven çıkın. Hayatınıza hareket katın.

 

POPÜLER YAZILAR