Kalp Dostu ve Düşmanı Şeyler

Kalp Dostu ve Düşmanı Şeyler

Kalbinize iyi gelen ve zarar veren bazı şeyler vardır. İyi gelen şeyleri özellikle hayatınıza sokmalı ve kalbiniz için kötü olan şeylerden de bir o kadar özenle uzak durmalısınız. İşte sizin için derlediğimiz kalbinize dost ve düşman bazı şeyler;

İyimserlik: Kesinlikle hayatınıza iyimserliği entegre etmelisiniz. İyimser insanların kalp hastalıklarına yakalanma riski düşük oluyor. Olumlu bir mizaç kalp sağlığını tetikleyen strese karşı bir tampon olarak hizmet ediyor.

Çay: Hem yeşil ve siyah çeşitleri "kötü" kolesterol (LDL) azaltmaya yardımcı olabilir. Düzenli çay içmek de arter fonksiyonunu artırabilir.

Magnezyum: Mineral kalp atışına yardımcı bir rol oynar ve günlük 200 miligram magnezyum alımı kalp hastalıkları riskini yüzde 22 oranında düşürür. Kepekli tahıllar, fındık, ve yapraklı yeşillikler gibi magnezyum deposu gıdaları tüketmeye özen gösterin.

Happy Hour: Evet yanlış okumadınız. Arkadaşlarla geçirilen güzel bir haftasonu kaçamağı kalbinize iyi gelecektir. Çünkü hem sizi stresten uzaklaştıracak hem de hareketli bir gün geçirmenizi sağlayacaktır. Çok abartmamak kaydıyla bu tip organizasyonlara katılmanız sağlığınıza iyi gelir.

Yüksel Gürültü: Yoğun bir havaalanı yakınında yaşayan veya her zaman yüksek trafik içerisinde olmanın kalp hastalığı riskini arttırdığı bilinen bir gerçek. Uzmanlar gürültü kirliliğinin kan basıncını arttırdığı ve stres düzeyinizi önemli ölçüde yukarı çektiğini söylüyor. Bu gibi ortamlarda yaşamak zoruna kalanlara kulak tıkacı kullanmaları tavsiye ediliyor.

Hava Kirliliği: Araştırmacılar havayı temizleyerek her yıl yaklaşık 8000 kalp yetmezliğini önleyebileceğini tahmin ediyorlar. Hava kirliliği de stres gibi kalbinizin en büyük düşmanlarından biri.

Öfke: Aradakızıp öfkelenme hakkınız var fakat kalıcı kızgın yaşam tarzı kalbin üzerinde ekstra yük bindirir. Adrenalin ve kortizol seviyelerinizi en üst düzeye çıkarması ve sizi stresin doruklarına ulaştırması açısından öfkelenmenin kalbiniz için en büyük tehtidlerden biri olduğunu asla unutmayın.

POPÜLER YAZILAR