Kalp Sağlığı İçin En İyi Egzersizler

Kalp Sağlığı İçin En İyi Egzersizler

Kalp sağlığınızı korumak için ne kadar egzersiz yapmak gerekiyor? Haftada en az 150 dakika iyi bir egzersiz ya da yarısı kadar (75 dakika) basit egzersiz sizi zinde tutacaktır. günde ortalama 20 dakika yürüyüş kalbinizi korur. Aerobik ve kardiyovasküler egzersizler daha fazla oksijen almanıza yardımcı olacağı için kalbinizi çin oldukça faydalı egzersizlerdir. Bu egzersizleri düzenli çalışmak vücudunuzun oksijen alımını gözle görülür şekilde arttıracak ve daha zinde olmanıza yol açacaktır. Sık sık tekrar ettiğinizde çok kısa bir süre sonra daha önce yapmakta zorlandığınız işleri yaparken soluk soluğa kalmadığınızı fark edeceksiniz. Kalbiniz eskisine oranla vücudunuza daha fazla kan pompalamaya başlar. Herhangi bir egzersiz kalbiniz için oldukça faydalı olmasına karşın şu 5 egzersiz kalbinize diğerlerinden daha iyi gelecektir.

Tempolu Yürüyüş

İnsanoğlu yürümek için programlanmış bir makinedir. Doğduğumuz andan itibaren ayağa kalkıp yürümeye çalışırız. Koşu bandı ya da sokakta yapacağınız bir yürüyüş size mutlaka iyi gelecektir. Şimdi ipodunuzu takıp kendinizi sokağa atın ve tempolu yürüyüşe hemen başlayın. Kalp dostu bir doğa yürüyüşü kadar sizi zinde tutacak başka bir sabah sporu daha yoktur.

Koşu

Tempolu yürüyüşten biraz daha zorlayıcı bir egzersizdir. 150 kiloluk bir kişi km başına ortalama 100 kalori yakar. Ayrıca kalp sağlığınızı koruyup kilo vermenize yardımcı olacak en bilinen egzersizdir.  Eğer koşuya yeni başlayan biriyseniz tempolu yürüyüş ile başlayabilir ve her 5 dakikada bir 2 dakikalık koşular yapabilirsiniz.

Yüzme

Havuz başında güneşlenmeyi sevenler için en ideal egzersiz yüzmedir. Havuzun bir ucundan diğer ucuza yüzerek bir kaç tur atabilir ve kalp sağlığınız için iyi bir egzersiz yapmış olursunuz. Kalp atışlarınızı hızlandırabileceğiniz gibi yüzerek aynı zamanda hemen hemen tüm kaslarınızı da çalıştırmış olacaksınız. Ayrıca diz ve bacak gibi eklem sorunu yaşayanlar için koşudan daha iyi bir seçenek olabilir.

Bisiklete Binmek

İşte size koşu ve yüzme dışında kalp sağlığınıza iyi gelecek bir alternatif egzersiz. Spor salonunda tek başınıza ya da dışarıda kendi bisikletiniz ile yapabileceğiniz bu egzersiz kalbinize olduğu kadar kaslarınıza da iyi gelecektir. Grup halinde ya da tek başınıza yapılabilen bir spor olduğu için herkesin tercihi olabilecek bir yağ yakma yöntemi olarak görülmektedir.

POPÜLER YAZILAR