Kardiyo Egzersizler Hakkındaki Şehir Efsaneleri

Kardiyo Egzersizler Hakkındaki Şehir Efsaneleri

Kardiyo egzersizler spor salonlarında en sık uygulanan ve sporcuların en sevdikleri spor egzersizlerindendir. Koşu bandına çıkıp yarım saatlik hafif tempolu koşunun ardından diğer egzersiz aletlerine geçer ve günü bu şekilde tamamlarsınız. Kardiyo egzersizler vücut geliştirme için anahtar önem taşır. Fakat kardiyo hakkında yanlış bilinen bazı gerçekler mevcut.

Daha fazla kardiyo size daha fazla kilo kaybettirir diye yaygın bir düşünce vardır. Bilinenin aksine sadece kardiyo egzersizleri ile kilo veremezsiniz. Kısa vadede hızlı bir kilo kaybı yaşansa da sürekli kardiyo çalışarak kilo verme hızınız giderek azalır. Bunun yerine daha hızlı ve etkili kilo vermek için farklı egzersizleri rutin çalışma programınıza entegre etmeniz gerekiyor. Örneğin ağırlık çalışmaları ya da koşu egzersizi gibi. Metabolizmanızı hızlandırırken kalp atış hızınızı da dengelemelisiniz.

Bir saatten az kardiyo egzersizi çalışmak hiç bir işe yaramaz diyenler de var. Bu gibi safsatalara itibar etmeyin çünkü siz vücudunuzu hreket ettirmeye başladığınız ilk dakikadan itibaren bunun faydalarını kalori yakımı ve kas yenilenmesi olara kalmaya hemen başlarsınız. Bu yüzden değil 1 saat 15 dakikalık kardiyo egzersizi bile size fayda sağlayacaktır. Önemli olan egzersizi bir rutin halinde kararlı şekilde devam ettirebilmektir.

Yanlış bilinen bir konu da aç karnına kardiyo çalışmanın size daha fazla yağ yaktıracağıdır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki aç ya da tok fark etmeksizin vücudunuzun yağ yakım oranı stabil kalıyor. Yani karınınız aç da olsa tok da olsa vücudunuz aynı oranda egzersiz ile aynı miktarda yağ yakıyor. Fakat siz yine de antreman öncesi aperatif besleyici bir şeyler atıştırmayı ihmal etmeyin. Aperatifsiz yapılan spor çalışmalarının kas yenilenmesine olumsuz etkisi olduğu tespit edilmiştir.

POPÜLER YAZILAR