Kardiyo Sırasında Yapılan Yanlışlar

Kardiyo Sırasında Yapılan Yanlışlar

Spor salonuna aynı anda bağladığınız arkadaşınızdaki kasların görünmeye başlamasını seyredip ben nerede yanlış yapıyorum diye düşündünüz mü? Belki de doğru bildiğiniz yanlışlarla dolu bir kardiyo çalışması içerisindesiniz.

Örneğin koşu bandında koşmanın ağırlık çalışmaktan daha az etkisi olduğu söylenir. Bunun yanlış olduğunu ortaya çıkarak araştırmalar var. Koşmak insan ilk ortaya çıktığından beri yapılan en eski spordur. Koştuğunuzda kaslarınızı sıkıştırır ve kemik sağlığınızı korur.

Kardiyo çalışmasına başlamadan önce mutlaka bir plan yapın. İnsanların kardiyo çalışması sırasında yaptıkları en büyük hata bir planları olmayışlarıdır. koşarken bile bunu planlı ve daha önceden belirlenen bir çizelgeye uygun yapmanızda fayda var.

Tutarlı ve azimli olmalısınız. Yine yapılan en büyük yanlışlardan biri kardiyo çalışmasını devamlı hale getirmeden parça parça yapmalarıdır. Oysa düzenli aralıklarla ve devamlı yapılan kardiyo egzersizleri size en iyi şekilde cevap verecek ve hayal ettiğiniz kaslı vücuda kavuşmanız için yardımcı olacaktır.

Spor yaparken eğlenmek güzeldir fakat kardiyo için bir egzersiz sınıfına geldiğinizde asıl amacınız sosyalleşmek ve eğlenmekse Disney Land'e gidin. Kardiyo sizi yorar ve bunun sonucunda şekle girmeye başlarsınız. Belli bir disiplini sağlayıp bunu devam ettirmenin yolu yaptığınız egzersize odaklanmaktır. Bu konsantrasyonu bozacak davranışlardan kendinizi uzak tutmanız zamanınızı ve enerjinizi boşa harcamamak için çok önemlidir.

Yavaş ve istikrarlı olanlar yarışı kazanır. Kardiyo sırasında kendinize aşırı yüklenmeniz faydadan çok zarar getirir. Hem kendi bedeninize zarar verir hem de ilerki çalışmalarınızdan soğumanıza yol açar ki bu da devamlılık için çok kötü sonuçlar doğuracaktır. Kardiyo için en etkili süre haftada 3-5 seanstır. Daha azı etki açısından yetersiz, daha fazlası da sizi yoracağı için kaçınmanız gereken bir miktar olarak görülmektedir.

 

 

POPÜLER YAZILAR