Kendinizi Mutlu Etmenin Pratik Yolları

Kendinizi Mutlu Etmenin Pratik Yolları

Günlük egzersiz, gülmek, uyku ve meditasyon gibi şeyler kendinizi mutlu hissetmeniz için uygulayacağınız en etkili çözümlerdendir. Ancak bunlar uzun süreli mutsuzluk durumlarında sizi içine düştüğünüz melankolik ruh halinden kurtarmaya yarar. Bir öğleden sonra hiç hesapta yokken, birden bire gelen melankolik psikolojiden kurtulmak ve psikolojik sorun denen şeyi bir kenara atmak için daha pratik çözümlere ihtiyacınız varsa bu yazıyı mutlaka sonuna kadar okumalısınız.

Karışık kuruyemiş: İspanya'nın Barselona Üniversitesi'nde yapılan araştırmacılara göre her gün bir avuç kuruyemiş yemek serotonin düzeylerini artırır. Serotonin sadece ruh halinizi düzeltmez aynı zamanda da açlık duygusunu köreltir. Kalp sağlığınızı da iyileştirir. Bu yüzden uzmanlar her gün bir avuç ceviz, badem ve fındık tüketmenizi öneriyor.

Hafta sonu için planlar yapın: Bu bütün hafta sizi daha mutlu yapabilir. Yakın ya da uzak gelecek fark etmeksizin yapacağınız planlar sizi mutlu eder ve güçlü hissetmenizi sağlar.

Bol bol su için: Dehidratasyon sizin ruh halinizi belirgin bir şekilde iyileştirebilir. Fransız araştırmacılar günde 2.5 litre (yaklaşık 8 ila 10 bardak) su ​​alımının yorgunluk hissini azalttığını keşfetti. Susuz kaldığınızda beyninizdeki nöronların çalışma düzeni bozulabiliyor ve bu da sizi mutsuz yapabiliyor.

Sevdiğiniz müziği mırıldanın: McGill Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre sevdiğiniz bir şarkıyı düşünmek bile dopamin üretmek için beyninizi harekete geçiriyor. Depamin hormonu aynı zamanda yemek ve seks gibi keyifli aktiviteler sırasında üretilir. Aşk şarkıları dinlerken dopamin seviyeleri yaklaşık yüzde 9 daha fazla yükselir.

Karalama yapın: Karalama stres döngüsünü durdurur. Beyninizin her iki tarafını da aynı anda kullanmanızı gerektirdiği için rahatlama duygusu oluşturur. Bu da sizi farkında olmadan mutlu hissettirecektir.

Gülümseyin: Gerçek ve kocaman bir gülümseme kalp hızınızı düşürüz, stres seviyenizi azaltır. Mutlu değilken bile gülümseyerek beyninizi kandırıp mutlu olma şansınız vardır.

POPÜLER YAZILAR