Keto Diyeti ve Makarna

Keto Diyeti ve Makarna

Keto diyetinde olmak demek bir kase leziz makarnayı midenize indiremeyeceğiniz anlamına gelir diye düşünüryorsunuz değil mi? Önünüzde duran nefis bir makarna kasesine bakıp iç geçirmeyi bırakın. Ketojenik yani kısaca keto diyetinde bile olsanız yiyebileceğiniz makarnalar da mevcut. Sizin için bu makarnaları inceledik.

Öncelikle temel soru ile başlayalım; keto diyetindeyken makarna yiyebilir miyim, yiyebiliyorsam ne kadar yemeliyim? Keto diyeti günlük karbonhidrat alımınızı günde 20 gramla sınırladığından, diyette kalmaya devam ederek düzenli bir şekilde sınırı aşmadan makarna yiyebilirsiniz. Ancak bu oldukça zor bir şey çünkü 20 gram gün içinde tüm alabileceğiniz karbonhidratları kapsıyor. Bir düşünün; standart bir spagettinin bir tabağında yaklaşık 45 gr karbonhidrat mevcut. Bu demek oluyor ki yarım tabak makarna ile tüm günü idare etmeniz gerekecek. Zor değil mi !

Bu yüzden 20 gr lık karbonhidratın tümünü klasik makarnalara harcamanız demek günün geri kalanında protein ağırlıklı beslenmeniz gerekeceği anlamına gelecektir.

Bu konuda imdada yumurtalı makarnalar koşuyor. Ayrıca spagetti benzeri bir yemek için spiral salatalık, patlıcan, kereviz, alabaşlar, kabak veya sarı kabak gibi nişastalı olmayan sebzelerden yapılan makarna seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

 

POPÜLER YAZILAR