Kilo Vermek İçin Yapılan Diyet Hataları

Kilo Vermek İçin Yapılan Diyet Hataları

Saatlerce koşup fazla kalorileri yaktıktan hemen sonra masa başına oturup tıka basa yemek yemek çoğumuzun başına gelmiştir. Tüm koşuyu ve sarf edilen onca enerjiyi yenen yemeklerle geri almak çok akıllıca bir hareket değildir. Sporun niceliği kadar biteliği de önemlidir. Farkında olmadan yapılan ya da doğru bilinen bazı yanlışlara göz atalım;

Öncelikle spor egzersizinden hemen önce midenize tokluk hissi verebilmeniz gerekiyor. Bunun için de ağzınıza bir kaşık bal çalabilirsiniz. Bu beyninize bir müddet daha yemek yememesi için mesaj gönderecektir. Spordan bir kaç saat sonra da bol proteinli ve karbonhidratlı gıdalar tüketmeniz kaybettiğiniz kasların tekrar oluşması için gereklidir.

Spor yiyecek ve içecekleri sandığınız kadar faydalı olmayabilir. Sporcu içecekleri ya da protein destekleri gibi yiyecekler sporcuların en büyük yardımcısı olarak bilinir. Spor salonunda 75 dakikalık bir yorucu egzersizden hemen sonra su içmek yerine renkli ve çekici bir sporcu içeceği içmeyi tercih edebilirsiniz. Fakat içtiğiniz sporcu içeceğinde fabrikasyon vitaminler ve gıda takviyeleri yer alır. oysa spordan sonra kaybettiğiniz sıvıyı bir bardak su ya da taze sıkılmış meyve suyu ile geri kazanmanız her zaman daha sağlıklı ve tavsiye edilen bir yöntem olacaktır.

Aşırı diyet yaparak formda kalacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Vücudunuzun ihtiyacı olan gıdaların tümünün yeterli miktarda alınması metabolizmanızı hareketlendirir. Oysa aşırı diyetlerde vücudunuzun ihtiyacı olan bir çok besini almayarak aslında kendinize zarar veriyor olacaksınız. Herşeyin en dolağı ve sağlıklısını az da olsa tüketmiş olsaydınız gerçek anlamda ideal diyet yapıyor olacaktınız. Bu durumda lezzetli ve sğalıklı bir sebze çorbası her zaman katı diyetlerin verdiğinden vücudunuza verdiği faydadan daha fazla fayda sağlayacaktır.

 

POPÜLER YAZILAR