Koşmayı Daha Zevkli Hale Getirin

Koşmayı Daha Zevkli Hale Getirin

Tüm fitness antremanları gibi koşu sporu da zamanla ilk günkü heyecanını çabuk yitirir. Sporun yorucu olması, zamansızlık ya da başka bahanelerle büyük umutlarla başladığınız sporu yarıda kesmeniz olasıdır. Aslında size yaptığınız egzersizde ilk günkü heyacanı yaşatacak bir kaç püf noktası mevcut.

Kendinize Yeni Bir Rota Bulun: GPS cihazı kullanarak her zaman koştuğunuz rotaya alternatif koşu yolları bulabilirsiniz. Sert zeminde koşmak için boş yoğun olmayan bir asfalt ya da yumuşak zeminde egzersiz için bir dağ yolu... Seçim sizin. Önemli olan görmediğiniz bir yerde en sevdiğiniz sporu yapmaya devam etmenin sizi ileriki antremanlar için motive edecek olmasıdır.

Arkadaş Edinin: Her zaman yaptığınız koşuyu yanınıza birilerini alarak yapmayı deneyin. Böylece yorulduğunuzu hissettiğinizde daha fazlası için sizi ateşleyecek bir arkadaşınz olacaktır. Ya da arkadaşınız yarı yolda bırakmak isterse siz ona destek olabilir ve bitiş çizgisine beraber varabilirsiniz. Seçeceğiniz koşu partneriniz konusunda dikkatli olmanız gerektiğini de belirtelim çünkü elinize ayağınıza dolanıp sizi yavaşlatacak birini yanınızda istemeyeceğinize eminiz. Bu yüzden daha önce koşu yapmış ve performansı sizinkine yakın bir arkadaşınız ile koşmalısınız.

Yarışın: Haftalık koşu egzersiziniz için size harika bir önerimiz var. Dünya üzerinde bir araya gelip küçük koşular düzenleyen gruplarla tanışıp koşu yarışmalarına katılabilirsiniz. Böylece rutine binmiş koşu sporunuzu rekabetçi bir hale getirmiş olacaksınız. Çevrenizdeki yarışları internet üzerinden takip edebilir ya da siz kendi çabalarınız ile facebook üzerinden yeni yarışlar tertip edebilirsiniz.

Teknolojiden Faydalanın: Günümüzde üzerimize taktığımız ya da giydiğimiz elektroik cihazlar sayesinde spor devam ederken vücudumuzdan aldığı verileri değerlendirip bize bilgi veren elektronik cihazla çok yaygın. Mesela siz koşarken kalp atışlarınızı size gerçek zamanlı aktaran saatler gibi. Ya da koştuğunuz yolu gözlüklerinize yansıtan gps gözlükleri gibi. Aynı şekilde koşarken etrafınızdaki araçların seslerini kuvvetlendiren ve kulaklığınız vasıtasıyla size duyuran cihazlar da koşudan daha fazla performans ve zevk almanızı sağlayacaktır.

 

POPÜLER YAZILAR