Koşunun Mucize Faydaları

Koşunun Mucize Faydaları

Koşu herkesin rahatça yapabileceği yetenek gerektirmeyen basit ama etkili bir spordur. Dışarı çıkar ve koşmaya başlarsınız. Siz koşuya başladığınızda vücudunuzda yağlarınızı yakmaya başlar. İster hızlı bir koşu olsun isterse de tempolu yürüyüş hiç fark etmeksiniz kalori yakmaya hemen başlarsınız.

Tüm kış yediklerimizi yazın ilk günlerinde verip forma hızlıca girmek isteriz. İşte o zamanlarda imdada yetişebilecek bir egzersizdir koşu. Kendinizi koşu bandına atıp kilometrelerce mesafe kat ederek kışın aldığınız kiloların yakılması için kendinizi hazırlarsınız.

Koşarak yağları yakabilecğeiniz gibi aynı zamanda stress de atabilirsiniz. Koşuya çıktığınızda kendinizi yormayacak bir egzersizin tanıdını çıkarır ve bir an olsun dertlerinizden uzaklaşırsınız. Vücudunuz stress ile en iyi koşu yaparken savaşır.

Çoğumuz tv ya da tabletlerin önünde saatler geçirerek kemiklerimize ve kas yapımıza zarar veriyoruz. İşte koşu bu tip sorunları ortadan kaldırmaya da yarıyor. Kemik erimesini engelleyip kasların güçlenmesini sağlıyor. Sağlığınıza kesinlikle iyi gelen bir spordur. Kolesterolü yükseltir, kan pıhtılaşması riskini azaltır. Ciğerlerinizin yüzde 50 daha fazla kullanılmasını teşvik eder ve sizi bu konuda zorlar. Ayrıca koşmak beyaz kan hücrelerinin konsantrasyonunu arttırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

Düzenli koşu bedeninizi olduğu kadar zihninizi de güçlendirir. Çoğu zihinsel sorunu gidermeye yardımcı olur. Uyku problemlerinin üstesinden gelinmsini sağlar. Çoğu insan geceleri uykusuzluktan muzdariptir. İşte bu konuda da size yardımcı olacak şey güzel ve düzenli bir koşu antremanıdır.

POPÜLER YAZILAR