Kramplarla Baş Etmek

Kramplarla Baş Etmek

Spor sırasında oluşan kramplar çoğu zaman sporcuların korkulu rüyası haline gelir. Kramplar özellikle ayak ya da baldırlarda şiddetli kas ağrıları şeklinde görülür. Aniden ve hissettirmeden gelen kramplarla baş etmek için dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var.

Öncelikle krampın nasıl meydana geldiği iyice bilinmelidir. Kramp sırasında ne olur? Kaslarınızı sıkılaşır ve bu sıkılaşma da kaslarınızda şiddetli bir ağrı olarak açığa çıkar. Sık sık kramp ile karşılaşmaya başladığınızda bunu doktorunuzla paylaşmalı ve nedeni konusunda detaylı bir inceleme talebinde bulunmalısınız.

Vücudunuzun yeterli suyu aldığından emin olmanız gerekir. Bol su içmek sadece krampları önlemek için değil metabolizma hızınız için de gereklidir. Ayrıca koşuyu abartmamak ve kendinize bir anda yüklenmemeniz gerekir. Koşuya yavaş tempoda başlayıp kendinizi dinleyin ve hızı bu şekilde arttırın.

Spor salonundaki çalışmanızdan sonra kaslarınızda şişkinlik ve ağrı hissetmeniz bir yere kadar normal kabul edilir. Siz fitness çalıştıkça kaslarınız da yenilenir. Spor salonuna düzenli gittiğinizde kaslarınızın bir kaç hafta sonra eskisi kadar ağrımadığını fark edeceksiniz.

POPÜLER YAZILAR