Maça Hazırlanırken

Maça Hazırlanırken

Futbol oldukça fazla efor sarfedilen bir spordur. Çok fazla fiziksel güç gerektirir. Vücudumuzun çoğu kası aynı anda çalışır. Başta koşu olmak üzere bir çok kardiyo hareketini bir futbol maçı sırasında defalarca tekrarlarsınız. Fitness açısından oldukça etkili bir egzersiz olduğu söylenebilir. Dışarıdan kolay gibi gözükse de futbol oynamak hayli zor spordur. Futbol oynamak için buna hazırlıklı olmanız gerekir. Bir futbolcu orta sahada 12 km ye varan hızlarda top koşturabilir. Kalecilerde durum farklı olmakla birlikte onlar da topu kapmak için koşan bir futbolcuya yakın enerji harcarlar. Hangi kademede oynanırsa oynansın futbol oynamak için sağlıklı ve dengeli bir yaşam tarzınız olmalıdır.

Futbol oynamaya hazırlanmak için dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri fitness ve bunu destekleyecek diyet programıdır. Proteinler, yağlar, karbonhidratlar, vitaminler ve minerallerden oluşan zengin bir beslenme sizi bedenen ve zihnen dinç tutacaktır.

Her maçtan önce mutlaka kalp hızını arttıracak egzersizler ile ısınmak gerekir. Kasların esnekliği için de yüksek hareketli ektivitelerden önce mutlaka vücut ısınma hareketleri ile buna hazırlanmalıdır.

Uyku düzeni profesyonel futbolcuların performansı için çok önemlidir. İyi bir gece uykusu hız, hassasiyet ve reaksiyon hızını arttıracaktır. Reflekslerin daha hızlı tepki göstermesi için de uyku olmazsa olmaz etkenlerden biridir.

Sıvı alımı da en az güzel bir uyku kadar önemlidir. Hareket sırasında vücuttan atılan sıvının geri alınması gerektiği için şişkinlik yapmayacak şekilde sıvı alımı şarttır.

 

POPÜLER YAZILAR