Masa Başında Egzersiz

Masa Başında Egzersiz

Masa başı işi olan insanlar tüm gün ortalama 8 saatini oturarak geçirirler. Vücudumuzun harekete ihtiyacı olduğu düşünülürse aslında bu hiç de sağlıklı bir davranış değildir. Ne var ki çoğu zaman -şartlar bunu gerektiriyor- deyip geçilir. Oysa bir kaç basit değişiklik masa başında iken vücudunuzun hareketsiz kalmasını engelleyebilir.

Sandalyede otururken bacaklarınızı bel hizasına gelecek şekilde kaldırıp bir kaç saniye bekleyip eski konumuna getirin. Bunu 10-15 tekrar yapıp dinlenin. Dilediğiniz kadar dinlenebilirsiniz. Hemen ardından hareketi daha da odaklayabilmek için bunu tek bacağınız ile yapın ve sonra diğer bacağınız ile.

Bazen de sandalyenizden bile kalkma ve hatta kıpırdama şmkanı bulamayabilirsiniz. Ama üzülmeyin; bu gibi durumlar için bile vücudunuzu sistemetik şekilde hareket ettirip hareketsiz kalmasını engelleyebilirsiniz. Oturduğunuz yerden kalçanızı sıkın. Yanma hissini duyana kadar bırakmayın ve sonra hafifçe salın. Muhtemelen 10-15 saniye içinde sözünü ettiğimiz yanma hissini duyacaksınız. Hemen ardından da mide kaslarınıza odaklanın. Yine kalçanızı sıktığınız gibi mide kaslarınızı da mümkün olduğunca kuvvetli sıkın. 10 saniye boyunca sıksıkı gerdiketen sonra hafifçe bırakıp dilediğiniz kadar tekrar yapın.

Unutmayın bu yapabileceğiniz bir sürü hareketten sadece bir kaçıydı. Hayal gücünüzü kullanarak masa başında vücudunuzu hareket ettirip zinde kalmanın yollarını kendi kendinize keşfedebilirsiniz.

 

POPÜLER YAZILAR