Meyve Suları Sağlıklı Mı?

Meyve Suları Sağlıklı Mı?

Araştırmacılar, meyve suyunun yüksek şeker içeriğinden dolayı, diğer şekerli içecekler kadar kötü olduğunu söylüyor. Araştırmacılar meyve suyu porsiyonlarının azaltılması gerektiğini savunuyorlar.  

İnsanlar, meyve suları sağlıklı olarak tanıtıldığı için, tüketiminin sınırsız olduğunu düşünüyorlar. İngiltere'deki gıda şirketleri, meyve suları kutularının üzerine belli bir tüketim limiti koymak durumunda kalabilir.

Sağlık uzmanları yüksek şeker tüketimiyle kalp hastalıklarını ilişkilendirmeye başladığından beri, meyve suları mercek altına alındı.

2012'de, Harvard'daki araştırmacılar, şekerli içeceklerin, erkeklerde kalp hastalıklarına yakalanma riskini artırdığını ortaya koydular. Amerikalılar'ın şekerli içecekleri yüksek oranda tüketmeleri daha çok diyabet ve kalp hastalığı anlamına geliyor.

Meyve suları, diğer şekerle tatlandırılmış içeceklerin alternatifi değil!

Uzmanlar, 250 ml elma suyunun içeriğinde 110 kcal ve 26 gr şeker bulunduğunu belirtiyor. 250 ml kola da aynı içeriği taşıyor: 105 kcal ve 26 gr şeker!

Bir bardak meyve suyu, bir dilim meyveden çok daha fazla şeker içerir. Üstelik meyvede fazladan, lif gibi faydalı maddeler vardır. Meyve suyunda lif yok denecek kadar az. Meyve suyunun içindeki faydalı maddeler, sağlığa zararlı yanları bertaraf edecek kadar etkili değil.

Bir araştırmada katılımcılar 3 ay boyunca günde yarım litre saf üzüm suyu tükettiler. Sonuçta, üzüm suyunun bilinen antioksidan özelliklerine rağmen, insülin direncini arttırdığı ve yüksek kilolu yetişkinlerin bel bölgelerinin genişlediği gözlendi.

POPÜLER YAZILAR