Muzdan Daha Fazla Potasyum Barındıran Yiyecekler

Muzdan Daha Fazla Potasyum Barındıran Yiyecekler

Potasyum kas gücü, sinir fonsyionları ve kalp sağlığı için kilit rol oynayan bir besindir. Eğer günde 4.700 mg dan az potasyum almazsanız yorgunluk, kas krampları, kalp çarpıntısı ve baş dönmesi gibi etkilere sebep olabilir. Muzun potasyum bakımından ne kadar zengin bir gıda olduğu biliniyor. Fakat muzdan daha fazla potasyum barındıran gıdalar da mevcut. İşte size bir kaç örnek;

Tatlı Patates : Bir garnitür olarak tatı patates tüm yazı keyifle ve sağlıklı beslenerek geçirmeniz için iyi bir yol. Bir orta boy pişmiş tatlı patateste ortalama 542 mg potasyum bulunur.

Avakado : Salatalarınızda ya da ara öğünlerinizde tek başına tüketebileceğiniz bu meyvede ortalama 487 mg potasyum bulunur.

Beyaz Fasulye : Sadece yarım su bardağı beyaz fasulyede 502 mg potasyum bulunur. İster çorbalarınızda ister ana yemeklerinizde pişirip keyifle yiyebilirsiniz.

Yoğurt : Tabiki bu her derde deva besini unutmamak lazım. Potasyum bakımından en zengin gıdalardan biri de sadece ve taze bir yoğurtttur. 8-9 kasede yaklaşık 579 mg potasyum mevcuttur.

Ispanak : Temel Reis haklıymış. Bir fincan ıspanak tüketerek 839 mg potasyum almış olursunuz. İster hamburgerinizde ister salatalarınızda afiyetle tüketin.

POPÜLER YAZILAR