Neden Uyku Tutmaz?

Neden Uyku Tutmaz?

Yapılan yeni bir araştırmaya göre sizi uykusuz gecelerle karşı karşıya bırakan şeyin beyninizin o günkü aktiviteleri olduğu açıklandı. Ne kadar aktif bir gün geçirdiyseniz gece uyumanız da o kadar zorlaşıyor.

18-28 yaş arasındaki yetişkinler bir deneye tabi tutuldu. Deneye göre uykusunu alan ve uykusuzluk çeken insanlara belirli görevler verildi. Bu görevler içinde karışık hesaplamalar olduğu gibi baş parmağını sürekli hareket ettirmek gibi oldukça basit hareketler de yer alıyordu. Tüm katılımcılar kendilerine verilen bu görevleri yerine getirirken TMS denen manyetik izleme ile takip edildiler. Bu test 30 dakika boyunca devam etti.

Deney sonunda oldukça ilginç sonuçlar ortaya çıktı; baş parmağını oynatmak gibi oldukça basit hareketleri uykusunu alamayan deneklerin daha başarılı bir şekilde yaptığı, oysa uykusunu alan deneklerin ise istem dışı bu hareketleri yaparken zorlandıkları görülüyordu.

Peki bu ne almana geliyor? Uykusuzluk çeken insanların beyinlerinin sürekli bir uyanıklık halinde olduğu söylenebilir. Yazar Rachel Salas bu konuda şunları söylüyor; "Beyin basit öğrenme aktiviteleri için her zaman açık konumda olabilir, siz uyurken bile!"

Uykusuzluğun bir çok nedeni olduğu gibi vucudumuza giren -ya da doğal yolla vücudumuzda- bulunan bazı kimyasallar uykusuzluğa neden olabiliyor. Stress ve aşırı yoğun iş temposu da uykusuzluğu tetikleyen diğer etkenlerden sayılıyor. Yine de hemen karar vermemek için uykusuzluk probleminizi konusunda uzman bir hekime danışmakta her zaman fayda var.

POPÜLER YAZILAR