Ofisiniz Mikroplarla Dolu olabilir

Ofisiniz Mikroplarla Dolu olabilir

Çalıştığınız ofis sizi hasta edecek bir sürü mikropla doludur. Sağlıklı beslenme ve yeterli spor bile bazen mikropların bağışıklık sistemimizi diskalifiye edip hastalanmamıza yol açmalarını engelleyemez. Özellikle toplu kullanımı olan mekanların mikropları barındırma özellikleri sayesinde mikroplar sağlıklı insanlara bile kolayca nüfus edebilirler.

Ofis telefonunuz sandığınızdan daha kirli olabilir. Bir ofis telefonunun ahizesinde ortalama 25.000 mikrop barındırır. Ofis telefonlarının ahizelerini kullanmak yerine handsfree (eller serbest) özelliğini kullanarak görüşme yapabilirsiniz.

Hasta iş arkadaşlarınız da sizin için birer tehdit. Bir hasta çalışanın diğer çalışanlara hastalık bulaştırma olasılığı ortalama %80. Bu kadar yüksek bir riski göze alıp hasta personeli o iş yerinde çalıştırmaya devam etmek büyük bir cesaret ister. Bunun farkında olan patronların çoğu da hasta işe gelen personeli evine istirahat etmeye gönderir. Yapılması gereken en mantıklı şey de zaten budur.

Aynı şekilde hasta olduğunu fark ettiğiniz bir iş arkadaşınızın bilgisayar klavyesini kullanmak demek hastalığa davet çıkarmak demek. Eğer hasta olduğunu gördüğünüz birinin klavyesinin başına geçip kullanmaya balarsanız büyük olasılıkla aynı bulaşıcı hastalığın etkilerine siz de maruz kalacaksınız.

Ofis masaları bir tuvaletteki klozetten 400 kat daha fazla bakteri barındırır. Şimdi ofis masanızda öğle yemeğinizi yemeği bir kez daha düşünün.

Ofis tuvaletleri de mikrop yuvasıdır. İşin kötüsü çoğumuz kapağı kapamadan sifonu çeker ve tüm odaya mikropları saçarız. Hal böyleyken bir ofis tuvaletinin iyi havalandırılmaması ile birlikte mikropların hücum edip hayatlarına harika bir tatil beldesindeymiş gibi yaşamaları için davetiye çıkarmış oluyoruz.

Avusturalya da en büyük hijyen anketi gösteriyor ki; tuvaletten sonra ellerini yıkamayan ofis çalışanlarının oranı %54 olarak tespit edilmiş. Tüm gününüz bu tip insanlarla birlikte geçirip de hasta olmamak için gerçekten güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanız gerekiyor.

POPÜLER YAZILAR