Öpüşmek Hakkında Bilmedikleriniz

Öpüşmek Hakkında Bilmedikleriniz

Öpüşmek sevgi dolu bir aktivite olmanın yanıdna hiç bilmediğiniz özellikler içeren bir aktivitedir. İşte siz öpüşürken vücudunuzda gerçekleşen bazı enteresan olaylar;

Öpmek kaslarınızı çalıştırıyor: Londra'da University College Rayne Enstitüsü araştırmacıların bir MRI tarayıcısı altında öpüşen çiftleri gözlemlemesi sonucu çok ilginç bir sonuç ortaya çıkmış oldu. Öpüşürken çoğunlukla orbikülaris oris (ağız çevresindeki kaslar) olmak üzere bir çok kasın çalıştığı tespit edildi. Bir öpücük için 34 yüz kası ve 112 postural kası olmak üzere toplam 146 kasın çalıştırılması gerekiyor ve vücudumuz siz öpüşmekle meşgulken bu kasların hepsini çalıştırıyor.

En uzun öpüşme 58 saat sürdü: Guinness Rekorlar Kitabı'na göre, en uzun ömürlü öpücük Tayland'da 58 saat, 35 dakika ve 58 saniye sürdü.

Öpücük hayat uzatır: Yine garip bir araştırma sonucu her sabah eşlerinin yanağına bir öpücük kondurup işe giden erkeklerin diğerlerine göre ortalama 5 yıl daha uzun yaşadığı bulundu. Açık konuşalım; biz de bu araştırmayı çok gerçekçi bulmadık ama bunun öpücük değil de evdeki huzur ve sevgi dolu bir yaşam sayesinde olabileceği akıllara geliyor. Sonuçta mutlu insanlar daha uzun yaşar tezi bir çok araştırma ile kanıtlanmış oldu.

Öpüşme konusunda kariyer yapabilirsiniz: İnsanlara doğru öpüşmeyi öğreten ve öpüşme teknikleri konusunda araştırma yapan bir meslek var. Bununla meşgul olan profesyonel insanlara osculologist diyorlar ve bu konuda eğitim alıp kariyer yapanların sayısı hızla artıyor.

Öpüşürken başınızı sağa yaslarız: Genelde insanların çoğu öpüşürken kafalarını sağa doğru yaslayıp öpüşürler. Bunun nedenini araştırabilecek bir bilim adamı çıktı mı henüz bilinmez ama filmlerde de gördüğümüz o karizmatik öpücüklerin hepsinde kafalar sağa yatıktır. Bir dahakine bir hollywood filmi izlerken öpüşme sahnelerine daha dikkatli bakmanızı tavsiye ederiz.

POPÜLER YAZILAR