Organik Yağlarla Ağız Temizliği

Organik Yağlarla Ağız Temizliği

Ağzınızı bir çorba kaşığı yağ ile gargara yaparak diş ve ağız sağlığınıza katkıta bulunabilir misiniz? Ağzınıza yer leşmiş ve yediklerinizden beslenen bakterileri diş fırçalayarak uzaklaştırmak yerine ağzınıza bir kaşık organik yağ alarak gargara yapma fikri çılgınca gelebilir. Diş hekimi Jessica Emery bunun iyi bir fikir olabileceğine inanıyor.

Diş çürümelerine sebep olan şeyin dişlerimizin arasına yerleşen bakteriler olduğunu herker bilir. Hatta ağzımızda bulunan bazı bakterilerin kalp sağlığımızı bozabileceği bilinmektedir. Diş fırçalama esnasında bu bakterileri ve miktorpları ağzımından uzaklaştırmış oluruz. Diş fırçalamak dilimiz ve damağımız için de faydalı bir temizliktir. Fakat çoğu insan dişleri dışında kalan bölgeleri diş fırçasıyla temizlemez. Bu açıdan gargara yapmak için kullanılan sıvılar daha etkil ibir bakteri tezmiliği sağlar. İşte tam da bu mantıkla organik yağlarla ağzımızın tamamını gargara yapabilir ve yağın bakteri öldürme özelliği ile tüm ağzımızın içini diş fırçasının aksine gayet güzel temizlemiş oluruz.

Organik hindistan cevizi yağı ideal bir temizleyicidir. Aynı işi susam yağı, ayçiçek yağı ya da zeytinyağı ile de yapabilirsiniz. Fakat hindistan cevizi yağının antibakteriyel özelliği sayesinde daha etkili sonuç almanız olasıdır. Ağzınızı ne kadar süre boyunca çalkalayacağınız size kalmış ama bell izaman aralıklarında günde ortalama 20 dk boyunca gargara yapmak ağzınızı zararlı bakterilerden büyük ölçüde temizleyecektir.

POPÜLER YAZILAR