Orta Yaş Döneminde Proteine Dikkat!

Orta Yaş Döneminde Proteine Dikkat!

Orta yaş döneminde fazla protein tüketmek, sigara içmek kadar zararlı. İki yeni araştırma, orta yaş döneminde düşük protein alımının, ileri yaşlara kadar sağlıklı yaşamanın anahtarı olduğunu ortaya koydu. Sağlıklı bir diyette sadece kaloriyi hesaplamak değil, aynı zamanda bu kalorilerin kaynağını göz önünde bulundurmak da gerekiyor. Örneğin alınan proteinin hayvansal mı yoksa bitkisel kaynaklı mı olduğu önemli.

Araştırmalardan birinin vardığı sonuç; yüksek protein içeren dietlerin, her ne kadar kısa vadede kilo vermede kişilere yardımcı olsa da, uzun vadede sağlığa zarar verdiği yönünde. Yüksek protein içerikli beslenme alışkanlığı, kanser, diyabet ve orta yaşta ölüm riskine neden oluyor. Protein, bitkisel kaynaklı ise, bu etki azalıyor.

Farelerle yapılan çalışmada, yetişkinlerde düşük protein ve yüksek karbonhidrat içerikli beslenmenin uzun ömürle ilişkili olduğu belirlendi.

İnsan ömrünün uzun ve sağlıklı olmasını belirleyen etken, sadece alınan kalori miktarı değil. Diyetin içeriği, alınan proteinin miktarı ve tipi de bunda belirleyici bir etken.

POPÜLER YAZILAR