Paketlenmiş Gıdaların Üretiminde Kullanılan Maddeler

Paketlenmiş Gıdaların Üretiminde Kullanılan Maddeler

Tükettiğimiz bir çok ürünün üretim aşamasını merak etmeyiz. Aslında merak etsek de hangi ortamlarda naısl üretildikleri konusunda pek bir bilgi sahibi olma şansımız olmaz. Aslında yediklerimizin nereden geldiğini bilmek de en büyük hakkımızdır. Paketlenmiş ürünlerin içeriklerini gösteren tablolarda yer alan kimyasallara göz gezdirip bu konuda bilgi sahibi olmak mümkün olabilir. İşte size bazı üretim teknikleri ve vücudumuza verebileceği zararlar;

Gıda Boyası İçeren Salata Sosları: Gıda endüstrisi pis, aşırı işlenmiş ürünlerin beyaz görünmesi için yüzlerce gıda boyası ekler. Beyaz renk gıdalar için temizliğin ve saflığın rengi haline gelmiştir. Genellikle güneş kremlerinde kullanılan bazı gıda boyaları salata sosları ve kahve kremalarında çok sık kullanılır.

Amonyak: Kesim yapılırken etlerin mikroplardan korunması gerekir. Bu durumda amonyak devreye girer ve yeni kesim yapılan etlerin dezenfekte edilebilmesi için sık kullanılan bir madde olarak bilinir. Büyük firmalar etleri amonyak gazı banyosundan geçirerek temizler.

Kimyasallarla Kaplı Karides: Karides üretim çiftliklerinden gelen karideslerin ham hali genelde içler acısıdır. Üzerilerinde istenmeyen bir sürü yabancı madde ile doludur. Bunlardan kurtulmak ve temizlenmeleri için çeşitli kimyasallar kullanılır. Kimyasalların iyi temizlenmemesi ise bunların vücuda alınması gibi tehlikeli sonuçlar doğurur. Bu anlamda pişirmeden önce iyice temizlenmesi gerekir.

Daha Fazla Süt Veren İnekler: Günümüzde yapay olarka üretilen rbST hormonu ile inekler daha fazla süt verebiliyorlar. Bu yapay hormon ineklerden elde edilen süt miktarını gözle görülür bir şekilde arttırıyor. Fakat bilim adamları prostat, meme ve kolon kanserlerinin rbST ile bağlantılı olduğunu tespit etmiş durumdalar. Birçok ülkede yasaklanmasına rağmen daha fazla süt almak isteyen çiftçilerin çoğu bu kimyasalı kullanma konusunda çok ısrarlı. Doğal olarak üretilen ve tamamen organik olan sütleri tercih etmeniz sağlığınız için önemlidir.

POPÜLER YAZILAR