Pilates Hakkında Herşey

Pilates Hakkında Herşey

Pilates ilk olarak Josef Pilates tarafından 1900 lerin başında geliştirilmiş bir spordur. Dansçıların esnekliğini ve kas-denge koordinasyonunu geliştirmek amacıyla ortaya çıkarılmıştır. Pilates hantal ve gelişmemiş kasların esnekliğini ve kas dokularını güçlendirmek amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Zayıf kas gruplarıan odaklanır ve o kasları uzatıp esneterek geliştirir.

Nefes alma ve konsantrasyon bakımından yogaya benzer ancak fiziksel olarak bir kası geliştirmek için daha etkilidir. Pilates egzersizlerinde kendi vücut ağırlığını kullanırsınız. Böylece her yaştan insanlar kas ve eklemlere nazikçe yüklendiği için bu sporu rahatça yapabilirler.

Pilatesin en yaygın biçimi bir yer paspası üzerinde yapılanıdır. 90 kişilik sınıflarda bir eğitmenle beraber kalabalık olmayan sınıflarda yapılır. Yaklaşık 10 seans sonra pilates etkisini göstermeye başlar ve gözle görülür dğeişiklikler fark edilmeye başlanır.

Her sporda olduğu gibi pilateste de sağlık durumunuz bu sporu yapmaya uygun olmalıdır. Herhangi bir sağlık probleminizi uzman bir hekim ile paylaşarak pilatese başlayıp başlayamayacağınızı danışmanız faydalı olacaktır.

POPÜLER YAZILAR