Pilotlarda Çok Sık Görülen Cilt Kanserinin Nedenleri

Pilotlarda Çok Sık Görülen Cilt Kanserinin Nedenleri

Yaz boyu bol bol güneşlenmek ve bronz bir cilde sahip olmak çok güzel. Fakat güneşin zararlı ışınlarının ne kadar tehlikeli olabileceği akıldan çıkarılmaması gereken bir konu. Özellikle melanom hastalığı bizi tehdit ederken güneşin zararlı ısınlarından mümkün olduğunda korunmak gerektiği hiç unutulmamalıdır.

JAMA Dermatoloji'nin yayınladığı bir makalede, pilot ve diğer uçuş görevlilerinin melanom riskine diğer insanlardan daha yakın olduğu konusunda bilgilendirme yapıldı.

1990 ve 2013 yılları arasında 266.000 mürettebat arasında yapılan araştırma ile melanom tanı ve ölüm oranlarının hızla arttığı tespit edildi. Bu hastalıktan ölme oranı pilotlarda yüzde 83 gibi devasa bir oran. Araştırmacılar, UV ışınlarına kümülatif maruziyetin bu oranda büyük etki sahibi olduğunu tahmin ediyorlar.

Uçakların UV ışınlarına daha fazla maruz kaldığı biliniyor. Hal böyle iken kokpitte saatlerce güneş ışınlarına maruz kalan pilot ve ekibinin melanom riski ile karşı karşıya kalması çok doğal. Çoğu hava yolu şirketi UV ışınlarını yüzde 85 oranında yansıtabilen camlarla pilotları korumaya çalışsa da karşı ve bulutlu havalarda bu ışınlar daha fazla yansıtıldığı için UV oranını düşürmek gerçekten zorlaşıyor. Yapılan araştırmalar bu gibi durumlarda UV ışınlarının korumalı camları bile kolayca aşıp pilota kadar ulaşabildiğini gösteriyor.

bu bilgiler tabiki henüz araştırma aşamasında. Şu an için kesin olarak melanom riskinin oranını tespit etmek zor. Ancak yine de güneş kremleri ve benzeri koruma önlemleri ile UV ışınlarının verdiği zarardan daha az etkilenmek için küçük önlemler alınmasında fayda olacaktır.

 

POPÜLER YAZILAR