Poponuz İçin Egzersiz Önerileri

Poponuz İçin Egzersiz Önerileri

Poponuzun şekilsiz ve büyük olduğunu mu düşünüyorsunuz? onunla barışık olmanızın zamanı gelmedi mi? Popo kaslarınızın vücudunuzun dik durmasını sağlar. Glutes kaslarınızı çalıştırarak vücudunuza daha dik bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Glutes bölgenizi oluşturan üç önemli aktör var; gluteus maksimus, gluteus medius ve gluteus minimuma. Maximus  sizin popo şeklinizi oluşturur ve yan baldırınızı kaldırmak, bacağınızı döndürmek veya kalçanızı ileriye itmek çalışan kaslardır. Diğer ikisi ise (medius ve minimus) bacaklarınızı yana kaldırmanızı sağlayarak gluteus maximus kaslarına yardımcı olurlar. Aslında siz farkında olmasanız da tüm bu kaslar mükemmel bir senkronizasyonla adeta bir takım ruhu ile çalışırlar.

Tüm gün bu kasların çalışmasından faydalanırsınız. Yürüyüş sırasında ya da sadece dengenizi korumak için bile bu önemli üçlü kas grubuna ihtiyaç duyarsınız. Tüm gün çalıştıkları için de oldukça fazla kalori yakarlar.

Bu kas grubu yeteri kadar çalıştırılmazsa egzersiz sırasında uygun dengeleme yapılamayacağı için çeşitli yaralanmalar görülebilir. Poponuz her türlü hareket faaliyeti sırasında sizi gerektiği şekilde destekleyebilecek kadar güçlü olmalıdır.

Göğüslerin aksine glutes bölgesindeki kaslar çalıştırıldığı taktirde oldukça fazla büyüyüp gelişme yeteneğine sahiptir. Bu açıdan iyi bir egzersiz ile pekiala istenen şekle kolayca sokulabilir. Eğer bu kasları geliştirmek istiyorsanız glutes ağırlıklı egzersizlere yönelmeniz şart. Ağırlık kaldırıp yanlara hareket etme gibi basit kardiyo hareketlerinde bile glutes bölgesi gelişir. Bu açıdan rutin egzersiz programınıza katacağınız bir iki basit glutes hareketi ile bu bölgedeki kas gruplarını istediğiniz forma sokmanız mümkündür.

 

POPÜLER YAZILAR