Pratik Beyin Egzersizleri

Pratik Beyin Egzersizleri

Çoğumuz beyin gelişiminin ne kadar önemli olduğunu iyi bilir. Fakat çok az insan beyniniz nasıl geliştireceği konusunda tam ve yeterli bilgiye sahip değildir. Beynin ne kadar karışık bir işlevi olsa da onu sürekli aktif tutmak ve geliştirmek sanıldığı kadar zor değildir. Çok basit bir kaç teknik ile beyninizi sürekli aktif tutarak gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Karalama Yapın : Elinize kağıt kalem alıp karalama yapıyor musunuz? Beyninizin gelişimi için karalama yapmayı deneyin. Yapılan bir araştırmada karalama yaparak soru çözenlerin yapmayanlara oranla %29 daha başarılı olduğu ortaya çıktı. Bir konferansta, toplantıda ya da sınavda mutlaka kalemi elinize alıp karalama yapmaya gayret edin.

İsimleri Hatırlamaya Çalışın : İnsanların adlarını hatırlamaya çalışmak bellek gelişimi için oldukça faydalıdır. İsimleri hatırlamaya çalışarak kelimeleri birbirine bağlayabilir ve hafızanızı güçlendirebilirsiniz.

Saatinizi Diğer Kolunuza Takın : Belki de beyninizi çalıştırmak için yapabileceğiniz en kolay iş bu olabilir. Hiç çaba sarf etmeden beyninizi gelişim için tetiklemiş olursunuz. Saate bakmak için sağ kolunuza yöneldiğinizde beyniniz hızla harekete geçip saati sol kolunuza taktığınızı fark edecektir. Böylece alışa gelmiş rutin işlerin yapılması için beyniniz olduğundan daha fazla efor sarf etmiş olacaktır.

Sosyal Ağları Takip Edin : Araştırmalar daha sosyal insanların hafıza kaybı gibi sorunlar karşısında daha dayanıklı olduğunu göstermiştir. Ayrıca internetten oyun oynamak da beyniniz için faydalı bir aktivitedir. Özellikle zamana karşı oynanan oyunlar beynimizi hızlı düşünme ve çabuk karar verme konusunda zorlayıp geliştirecektir.

 

POPÜLER YAZILAR