Rahat Uyumanızı Sağlayacak Atıştırmalıklar

Rahat Uyumanızı Sağlayacak Atıştırmalıklar

Eğer sürekli halsiz hissediyor ve enerjinizin yetmediğini düşünüyorsanız uykusuzluk çekiyor olabilirsiniz. Uzmanlar yatmadan önce yenebilecek bir kaç basit atıştırmalık  ile bu sorunu kolayca çözebilirsiniz.

Japonya'nın Yamaguchi Üniversitesi'nden araştırmacılar akşamları karbonhidrat bakımından zengin aperatif yemenin biyolojik saatinizi sıfırlamaya yardımcı olabileceğini söylüuorlar. Neden karbonhidrat? Deneylerde farelerin karbonhidrat sayesinde uyku düzenleyici bir hormon olan PER2 hormonunu daha fazla salgıladığını tespit edildi.

Peki bunu doğal yollarlar nasıl gerçekleştirebiliriz? İşte size uyku düzeninizi geri getirebilecek bazı atıştırmalık fikirler;

Kiraz; Bu meyve karbonhidrat (fincan başına yaklaşık 24 gram) bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Melatonin yani uyku döngünüzü düzenleyen hormonu almak için en doğal yol denebilir. Ayrıca fincan başına 100 kalori ihtiva eder.

Yoğurt; Özellikle yaz sıcaklarında yatmadan önce serinlemek için tercih edebileceğiniz besleyici bir yiyecektir. Sade olarak tüketilmesi tercih edilmelidir. Uyku düzenini sağlamak için gerekli melatonin üretimi için idealdir. Günlük kalsiyum ihtiyacınızı da rahatça karşılayabilirsiniz.

Tahıllı Kraker; Yatmadan önce iyi bir uyku için yüzde yüz tahıllı krakerleri tüketebilirsiniz. Protein ve kalsiyum içeren peynirlerle birlikte tüketerek uykusuzluk giderici B vitaminini de almış olacaksınız.

Ekmek Üstü Badem Yağı; Badem içerisinde kas gevşetici ve uyku sağlayıcı magnezyum bol miktarda bulunur. Ayrıca bademi tam tahıllı bir ekmek ile tüketmenizi öneriyoruz. Bir çorba kaşığı badem yağını ekmek üstüne sürüp afiyetle yiyebilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR