Sabah Egzersizi İçin Motivasyon Önerileri

Sabah Egzersizi İçin Motivasyon Önerileri

Sabah uyanıp egzersiz yapmak için alarmı kurdunuz. Saat 6:00'ı gösterdiğinde geceden kurduğunuz alarm zır zır ötmeye başlayınca ne yaparsınız? Çoğumuz ertele tuşuna basıp biraz daha kestirmeyi yeğeliyoruz. Sabah uyanıp spor yapmak o tatlı uykumuzu yarıda kesip uyanmak o kadar zor ki.. Ama üzülmeyin, şimdi size vereceğimiz bir kaç taktik ile sabah uyanıp egzersiz yapmaya başlayabileceksiniz.

Gece egzersiz giysileriniz ile yatın: Sabah egzersizlerini ertelemenin en büyük nedenlerinden biri de uyandıktan sonra giyinmek zorunda olduğumuzu hatırlamaktır. Bunun üstesinden gelmek ve sabah kalkar kalkmaz spora koşmak için geceden egzersiz için kullanacağımız giysilerimiz ile uyumak en mantıklısıdır.

Alarm çalar çalmaz ağzınıza bir nane şekeri atıverin: Nane dilimizdeki tat hücrelerini uyaracak ve beyninizi uyandıracaktır. Taze nefes tüm vucudunuza kalkıp güne başlama konusunda tetikleyici sinyaller gönderecektir. Böylece sabah sporunuz için yorganız kafanıza çekseniz dahi beyniniz sizi daha fazla uyutmayacaktır. Bu yüzden yatağın yanındaki komidinde nane zulalamayı ihmal etmeyin. Kolay ulaşılabilir bir yerde olsun ve uyanır uyanmaz ağzınıza bir nane şekeri çalıverin.

Alarm saatini odanın diğer köşesinde tutun: Böylece alarm bangır bangır ötmeye başladığında onu kapatmak için odanın diğer köşesine gitmek zorunda kalacaksınız. Hatta alarm saatinizi kapının dibine yerleştirebilir ve onun yanına da koşu ayakkabılarınızı koyarsanız alarm çaldığı an koşu ayakkabılarınıza doğru hızlı bir hamle yapacaksınız. Alarmı susturmaya çalışırken bu sabahki egzersizinizi hatırlamış olacaksınız.

Kendi kendinizi ikna edin: Alarmı susturmayı başardınız fakat yine yatağa gömülme heveslisi iseniz yapmanız gereken şey çok basit; kendiniz ile konuşun. Sabah egzersizine ihtiyacınız olduğunu ve bunu başarabileceğinizi mırıldanın. Hiç kimse sizi sizden daha iyi ikna edemez. Profesyonel sporcular bile bir yarıştan önce kendi kendilerine bir şeyler mırıldanız. Evet doğru tahmin ettiniz, onlar bile bu işin üstesinden geleceklerine dair kendi kendilerini ikna etmek için kendilerine gaz verirler.

Sabah sporunun size ne kadar faydalı olduğunu bir kez görmeniz bir sonraki sabah uyanıp spora koşmanız için yeterli olacaktır. Egzersizlerinizi aksatmadan ve büyük bir azimle devam ettirdiğinizde vücudunuz bunun ödülünü size çok kısa sürede verecektir.

 

POPÜLER YAZILAR