Sabah Enerjiniz Tavan Yapsın

Sabah Enerjiniz Tavan Yapsın

Bazılarımız için güne dinç başlamak çok zordur. Uyandığımız gibi bitkin ve yorgun hissedebiliriz. Aslında güzel bir duş ve hafif bir sabah sporu sizi bu rehavetten kolayca çıkarıp alabilir. Fakat bu kendinizi yorup günün geri kalanı için enerjinizin tamamını harcamanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Bir kaç basit aktivite ile sabah daha dinç uyanmak ve güne maksimum enerjiyle başlamanız mümkün. Örneğin yataktan inmeden önce kendinizi gerip kaslarınıza ilk hareketi verebilirsiniz. Çok basit gibi görünse de sabah gerilerek uyanmak vücudunuz için oldukça faydalıdır. Yatakta sırt üstü yatarken bir dizinizi göğsünüze doğru çekin ve bir süre bastırın. Bunu yaparken vücudunuzu sağa sola doğru yaslayabilirsiniz. 

Sabah uyanır uyanmaz nesef egzersizi yapmaya gayret edin. Derin bir nefes alıp 8 e kadar sayın ve yavaş yavaş bırakın. Hemen ardınan derin bir nefes daha alın. Bunu bir kaç kez tekrarlayarak ciğerlerinize bol oksijenli bir terapi yapmış olacaksınız. Vücudunuzun oksijen akışını arttırmak size iyi gelecektir.

Köpek pozisyonunu deneyin. Sabah güne dinç başlamak için bu sevimli tüylü arkadaşınızı taklit edin. Ellerinizi ve bacaklarınızı zemine yerleştirip başınızı aşağıya indirin. Hemen ardından kafanızı yavaşça ama olabildiğince yukarıya doğru kaldırmayı deneyin. Bu hareketi 3-4 kez ama dikkatlice tekrar edin.

Ayrıca sabah kısa bir yoga egzersizi yapabilir, kısa bir yürüyüş ile enerjinizi tavan yaptırabilirsiniz. Tabi sabah kahvaltınızın da zengin ve sağlıklı olması gerektiğini söylememize gerek yok. Enerjinizi yediklerinizden alır ve bunu uygun şekilde bölüştürerek günü tamamlarsınız. Bu da yediklerimize de dikakt etmemiz gerektiğini açıkça ortaya koyuyor.

 

POPÜLER YAZILAR