Saç Yolma Hastalığı Trikotillomani

Saç Yolma Hastalığı Trikotillomani

Saçlarınıza özen gösterir ve kuaföre gidersiniz. Ya da her gün düzenli olarak yıkar, kurutur ve saç bakım kremleri kullanırsınız. Peki farkında olmadan saçlarınıza zarar verebileceğinizi biliyor musunuz?

Bazı insnalar farkında olmadan ellerini saçlarında gezdirirler. Başlarda sorun olmasa da bu eylemi saçları koparmaya dönüştürmek içten bile değildir. Bu adeta bir tik haline gelmiş ve her gün onlarca saç telini bilerek ya da bilmeyerek saçınızdan ayırıyor olabilirsiniz. Saç yolma hastalığı diye bilinen trikotillomani ABD'de 4 milyon insanın sorunu haline geldi. Öyle bir sorun ki hem sosyal hayatınıza hem psikolojik durumunuza direkt etkisi olan bir hastalık.

Tv izlerken, sohbet ederken ve hatta araba kullanırken bile farkıdna olmadan elimizle saçımızdan kopardıklarımız telafisi mümkün olmayan zararlara yol açabiliyor. Üstelik bu hastalıktan muzdarip insanlar sadece saçlarını değil vücudundaki tüylerin çoğunu tek tek yolarlar. Kaşlar, kirpikler ve kol tüyleri trikotillomanilerin favorileridir.

Bu hastalık kendini en çok 12-13 yaşında vücuttaki çeşitli tüyleri çekme alışkanlı ile belli eder. Bu o sıralarda bir sorun teşkil etmez çünkü kimse -ve hatta trikotillomaninin kendisi bile- bunu fark edemez. İleriki zamanlarda trikotillomani için bu alışkanlık gittikçe derinleşir ve stressli durumlarda kendini vücudundaki kılları çekip koparırken buluverir.

Google dan kısa bir görsel araması yaptığımızda trikotillomaninin ne kadar vahim sonuçlar doğruabileceği açıkça görülüyor. Neredeyse kel kalan kadınlar, saçlarının yarısını kaybetmiş adamlar ve çocukları gördükçe bu hastalığın hafife alınmaması gerektiğini siz de hemen fark edeceksiniz.

Her hastalıkta olduğu gibi trikotillomaniyi de fark eder etmez sizi bu sorundan kurtaracak tecrübeli bir uzmana danışmanızda fayda olacaktır. Önemsemediğimiz basit bir hastalık ileride başınıza iş açmadan tedbirinizi alın.

POPÜLER YAZILAR