Sağlıklı Beslenme İle Egzersizi Birleştirin

Sağlıklı Beslenme İle Egzersizi Birleştirin

Sağlıklı beslenme ve egzersiz sağlıklı bir yaşam tarzının en değerli bileşenleri. Fakat birini diğeri için feda etmek gerekir mi? Her ikisi de aynı anda yaşamımıza sağlık katamaz mı? Çoğu insan her ikisinin de aynı anda sürdürülebilir olmadığında hem fikir. Fakat farkında olmadan da bu ikisini de aynı anda yapıyor oldukları da açık. Örneğin güzel ve sağlıklı bir yemek yapmak için mutfakta geçirilen zaman vücudunuzun hareketli kalmasını sağlar ve metabolizmanızı hızlandırır.

Tabi madalyonun bir de arka yüzü var. Yemek yapmaya ayırdığımız zamandan bir 10 dakikayı egzersize ayırabilirsek bu sağlığınız için çok faydalı olacak ve size olan katkısını hemen fark edebileceksiniz. Fakat insanların çoğu bunun tam da tersini yapmaya meğillidir. Spora ayırdıkları zamanın büyük kısmını yemek yemeye ayırmaya başlıyorlar.

Yapılan bir araştırmada erkeklerin günde 19 dakika kadınların da günde 9 dakika egzersize ayırdıkları ortaya çıktı. Tabiki bu kişiden kişiye değişen bir rakam ama ortalama bunu söylüyor. Oysa aynı kadınlar günde 44 dakikasını yemek hazırlamak ve yemek için harcıyorlar. 

Bunun da spor olarak görülmesi ve egzersiz olarak değerlendirilmesi mümkün olabilir fakat bu aktivite sırasında vücudunuza yeterli hareketi sağlamış olmanız gerekli. Tabiki koşu ya da yoga kadar etkili bir spor olmadığı açık. En azından yemek hazırlarken yaptığınız bazı fisiksel hareketler vücudunuzun metabolizmasını hızlandırmış ve bu yolla az da olsa kalori yakmış olacaksınız.

POPÜLER YAZILAR