Sağlıklı Sandığınız Yiyecekler

Sağlıklı Sandığınız Yiyecekler

Sushi: Balık omega-3 ve protein bakımından zengin bir besindir. Fakat aşırı miktarda tüketmek size zarar verir. Örneğin bir sushi rulosunun kaç kalori olduğunu biliyor musunuz? Sıkı durun; masum bir sushi rulosu tükettiğinizde vücudunuza harcamak zorunda olduğunu tam 500 Kalori de yüklemiş oluyorsunuz. Sushinin sunum şekli burada önem kazanıyor. Eğer içerisinde krema, tahıl, krem peynir gibi yan ürünlerle doldurulup sarılmış bir sushi yemek üzereyseniz bir kez daha düşünün. Balık tek başına oldukça besleyici ve zengin kimyasallar içeren bir besin olmasına karşın, sushi gibi içerisinde kalorisi yüksek besinler ile tüketildiğinde faydadan çok zarar verebilir.

Yoğurt: Tek başına dünyanın en faydalı yiyeceklerinden biri olarak kabul edilir. Hatta sütten daha çok protein içerir ve süt yerine yoğurt yenmesi tavsiye edilir. Fakat süpermarketlerde rengarenk ve iştah açıcı ambalajlarda sunulan meyveli yoğurtlara dikkat ! Tek başlarına küçük bir meyveli yoğurt kabında 140 Kaloriden fazla enerji bulunur ve sabah bunu yedikten sonra eritmek için hayli uzun bir koşu yapmanız gerekir. Bunun yerine sabah kahvaltınızı bir dilim ekmeğe süreceğiniz krem peynir ile yapmanız alacağınız kalori açısından daha sağlıklı olacaktır.

Meyve Suyu: En bol vitamin ve mineral deposu olarak görülen meyve sularını sık sık tüketmenizde fayda var. Ancak içtiğiniz meyve suyu ambalajlı ve taze sıkılmış değil ise dikkatli olun. Kahvaltınızda mutlaka taze sıkılmış meyve suyu olsun. Çok aşırı tüketmemek için yanında sebzelerden oluşan bir salata tabağı tüketebilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR