Şeker Krizini Nasıl Atlatırsınız?

Şeker Krizini Nasıl Atlatırsınız?

Tatlı krizlerinizin üstesinden gelemeyenler için bir kaç ipucu ve rehber olacak harika fikirler veriyoruz. Öncelikle tatlı kriziniz geldiğinde iradenizin hakimiyetinin sizde olduğunu hatırlayın. Beyninize siz yön vermeye çalışın ve kontrolü onun almasına asla izin vermeyin.

Sabah kahvaltınızı mutlaka yapın. Bol tahıllı ve protein bakımından güçlü gıdalarla yapılacak sıkı bir kahvaltı gün boyu iradenizi kontrol etmek için size yardımcı olacaktır. Karbonhidratlar yediklerinizi yavaş yakmanıza ve kan şekerinizi dengelemenize katkıda bulunacaktır.

Sabah kahvaltısından hemen sonra şekerli bir atıştırma almamaya gayret edin. Çok gerekli olduğunu düşünüyorsanız öğleden sonraya kadar bekleyin. Evde tatlı ve çikolata gibi hemen ulaşılabilecek aburcurlarınızı depolamayın. Kendinize hakim olamayıp biraz çikolata atıştırmak durumunda kalırsanız kakao oranı daha yüksek olan bitter çikolatayı tercih edin. Hatta mümkünse en az %70 kakao içeren çikolatalar en ideal seçim olacaktır.

Şeker kriziniz geldiği an bir koca bardak su için geçmesini bekleyebilirsiniz. Su midenizde şişkinlik yapacak ve az da olsa doyma hissi yaşamanıza sebeğ olacaktır.

Eğer stresli zamanlarınızda tatlı bir şeyler atıştırmak gibi alışkanlıklarınız varsa stress durumunuzu dengeleyecek aktivitelere katılın. Tabiki en önemli stress savar spor ve dengeli beslenmedir. Sabah egzersizleri gün boyunca iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Sporun yanında magnezyum ve B vitamini kompleksi alarak stressten kaçınabilirsiniz.

Not : Bu makalede verilen bilgiler sağlıklı insanlar için geçerlidir. Kan şekerinizde anormal bir durum varsa mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerektiğini asla unutmayın.

 

 

POPÜLER YAZILAR