Sıcak Günler ve Açık Havada Egzersiz

Sıcak Günler ve Açık Havada Egzersiz

Spor salonunda fitness çalışmak dışında açık havada güzel bir egzersiz çoğumuza daha cazip gelir. Fakat yaz aylarında hava sıcaklığı ile birlikte nem oranlarının da artmasıyla birlikte dışarıda spor yapmak sağlığımıza yarardan çok zarar getirebilir.

Yaz geldiğinde dışarıda spor yaparken vücudunuz kendi kendini soğutmak için hızla terlemeye başlar. Kanınız kaslarınıza yeterli seviyede pompalanamaz. Bu kan basıncı düşmesi ve kalp hızı dalgalanması sizi bazen sersemletebilir. Tabi bu durumun getireceği diğer kötü durumları da hesaba katmak gerekir.

Vücudumuzu yoran bu terleme ve kondisyon sonucu bolca sıvı atarız. Kaybettiğimiz sıvıyı geri almanın bir çok yolu var. Bunlardan en basit olanı egzersize başlamadan önce tartılıp çalışma bittikten sonraki tartılma sonucumuz ile karşılaştırıp ne kadarlık su kaybettiğimizi tespit etmektir. Böylece gün içinde kaybetiğimiz bu miktarı tüketerek geri kazanabiliriz. Hatta mümkünse egzersize başlamadan önce sizi çok yormayacak ve şişkinlik yapmayacak şekilde su alımına başlamanız önerilir.

Dışarıda çalışacaksanız her 15 dakikada bir su içmeyi ihmal etmeyin. Susuzluk, yorgunluk ve sendeleme gibi dehidratasyon belirtileriniz olup olmadığını yaptığınız egzersiz boyunca dikkatlice izlemeye çalışın. Vücudunuzun sıcak havalarda hele hele spor yaparken susuz kalmamasına dikkat edin.

Hal böyle iken klimalı ortamda rahatça sporunuzu yapmak varken kendimizi alev alev yanan sokağa atıp terlemenin manası yok. Sonuçta yaptığımız sporun amacı bedenimizi dinç tutup sağlıklı olmak. Bile bile bunun tersini yapmak kendimize bilinçli bir şekilde zarar vermekle eşdeğerdir.

 

POPÜLER YAZILAR