Sıcak Yogaya Başlamak

Sıcak Yogaya Başlamak

Sıcak yoga da tıpkı klasik yoga gibi vücudunuz için oldukça faydalı bir spordur. Sizi zinde tutar ve dinlendirici bir kalori yakma yöntemidir.

Sıcak Yoga ve Bikram Yoga arasındaki fark nedir?

Bikram Yoga, Bikram Choudhury tarafından geliştirilen ve Hatha Yoga hareketleri baz alınarak oluşturulmuş bir yoga türüdür. Bikram yoga %40 nemli bir odana 105 F derecede yapılır. Sıcak yoga da tıpkı bikram yogada olduğu gibi ısıtılmış bir odada yapılır fakat ısı 95 ile 100 F derecede tutulur.

Sıcak yoga bikram yoganın aksine 26 özel hareketi barındırmaz. Her ikisi de sıcak odalarda yapıldığı için esnekliği arttırarak yaralanmaları minimum seviyeye indirir. Isıtılmış bir odada yoga yapmak kan damarlarını esnetir ve kan akışıyla birlikte metobolizmanız artar. Bu da daha fazla kalori yakma eğilimi göstermenize yol açar. Kan dolaşımı kolaylaşır ve özellikle bacaklarda kan akışı artar. Terleyerek yapılan yoga sırasında vücudunuz toksinleri dışarı boca eder.

Sıca kyoga sırasında çok terleyecek ve susuz kalacaksınız. Normal şartlarda günde 2-3 litre su içmek gerektiği düşünüldüğünde sıcak yoga sırasında ve sonrasında 2-3 litrenin üzerine biraz daha fazla su almanız önerilir. Günde 8 bardak su içmek gerektiğine göre sıcak yoga yaptığınız günlerde bu sayıyı 2-3 bardan arttırabilirsiniz.

Sıcak yogadan önce çok az ya da çok aşırı yemek yememek gerekir. Başlamadan önce hafif atıştırmalıklar yemeniz tavsiye edilir. Karpuz ya da muz gibi yüksek sodyum içeriği yüksek besinler tüketmeniz doğru olacaktır. kurutulmuş meyveler de sıcak yoga öncesi en ideal atıştırmalıklar arasında sayılır. Sıcak yogadan önce aşırı süt tüketimine dikkat edilmelidir.

Sıcak yoga sırasında vücudunuzu dinleyin. Ani ve yorucu hareketlerden kaçının. Oda çok sıcak olacağı için hareketler sırasında halsizlik gibi bir hisse kapıldığınızda egzersize hemen son verip bu durumu yoga hocanız ile paylaşın. Her bünye böyle yorucu ve çetin şartlarda egzersiz yapmaya müsait olmayabilir. Önemli olan ne yapıp ne yapamayacağınızın farkına varmanız ve kötü bir durumda ilk müdahaleyi kendi kendinize yapabilmenizdir.

Sıcak yoga yapmaya başlamadan önce sağlık durumunuzun buna misade edip etmeyeceğini öğrenmek için doktorunuza danışın. Herhangi bir diyabet, kardiyovasküler veya solunum hastalığınız varsa ya da vücudunuz ısıya duyarlıysa sıcak yoga için doktorunuzdan izin almanız gerektiğini asla unutmayın.

POPÜLER YAZILAR