Sigarayı Bırakma Hakkındaki Yanlış Bilgiler

Sigarayı Bırakma Hakkındaki Yanlış Bilgiler

Sigaranın zararları saymakla bitmez. İç organlarımıza verdiği zararlar ve hayat kalitemizi düşürmesi kesinlikle tartışılmaz. Ama sigarayı bırakmak için yola çıkan birinin etraftan duyduğu doğru bilinen yanlışların sayısı da neredeyse zararları kadar fazla olabilir. İşte size bazı yanlış bilgiler;

Elektronik sigara kullanarak bu zararlı alışkanlığınızdan kolayca kurtulabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kaliforniya Üniversitesinde yapılan araştırmada elektronik sigaranın sigarayı bırakma konusunda hiç bir yararı olmadığı ortaya çıktı. Hatta sigarayı normal yollardan bırakmaya çalışan insanlar elektronik sigara kullanıp bırakmaya çalışanlardan daha başarılı oldu.

Sigarayı bırakınca kilo alacağınız gibi yanlış bir izlenime kapılmamalısınız. Hatta bu konuda araştırma yapan uzmanların elinde tam tersi bir bulgu mevcut. Sigaranın size kilo aldırma potansiyeli bile mevcut. Peki bu bulgulara rağmen hala sigarayı bıraktıklarında kilo alacağına inanan insanların sayısı oldukça fazla dersiniz? Cevap basit; sigara bırakıldığında yerine konmak için oldukça tanıdık bir alışkanlık devreye giriyor; yemek yemek. Sigaranın boşluğunu yiyerek geçiştirmeye çalışan insanlar doğal olarak kilo almaya başlıyor. Ama üzülmeyin, güzel bir diyet programı ve sıkı bir egzersiz ile alacağınız bu geçici kilolardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Sigarayı bırakmak için çok para harcayacağınızı da düşünebilirsiniz. Devlet teşvikleri ve bazı derneklerin ücretsiz olanakları ile cebinizden tahmin edeceğinizden daha az para çıkacaktır. Hiç bir yardım almadan sigarayı bırakmaya kalkasanız bile içmeye devam edecekken harcayacağınız paranın yanında bir kere harcayacağınız bu paranın lafı bile olmaz. Sigaraya sürekli para harcamak yerine bırakmak için tek seferlik bir harcama daha mantıklı görünüyor olmalı.

Sigrayı çok uzun zamandır kullanıyor olabilirsiniz. Bu durumda nasıl olsa bırakmak bir işe yaramayacak gibi saçma bir fikre kapılmanız olası. Fakat zararın neresinden dönülürse kardır. Sigarayı bıraktığınız andan itibaren ciğerleriniz yenilenmeye başlıyor. 1 yıl içinde eski haline yarı yarıya gelme olasılığınız oldukça yüksek. Sigarayı bıraktıktan tam 12 saat sonra kandaki karbonmonoksit seviyeleriniz normale dönüyor oluşu da bu hızlı yenilenmenin gücünü gözler önüne seriyor.

Şimdi sigarayı bırakma zamanı. İhtiyacınız olan motivasyon için bir uzmana danışabilir ve bu illetten bir an önce kurtulabilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR