Sivrisinek Isırdığında Vücudumuza Neler Olur?

Sivrisinek Isırdığında Vücudumuza Neler Olur?

Sinek ve bözek ısırıkları size acı dışında bazı olumsuz etkiler de verir. Vücudunuzdan çıkan ısı ve karbondioksit gibi etkileri böcekler 150 metre uzaktan bile algılayabilirler. Bu da akrep, sivrisinek ve çeşitli böceklerin size olan ilgisini açıklar. Çocuklarda dışarı çıkan karbondiyoksit ve ısı biraz daha fazla olduğu için yetişkinlerden daha çok tehdit altındadırlar.

Böcekler vücudunuza gelip kan damarınızın yakın bir yerine sinsice yerleşirler. Kan damarının yerini büyük bir ustalıkla tespit edip emme işlemi için harekete geçerler. Bu sırada orda olduklarını fark etmeyebilirsiniz. Bunun nedeni iğnelerini enjekte ettikleri bölümü özel bir uyuşturu ile tükürükleyerek uyuşturmalarıdır. Sivrisineklerin ısırdığı anı fark ettiğiniz an bunun bir dişi sivrisine kolduğuna emin olabilirsiniz. Erkek sivrisinekler kanınızı emerken bunu belli etmezler.

Daha sonra vücudunuz sineğin tükürüğünün içindeki uyuşturucu maddeyi fark edip yabancı bir işgalci ile karşı karşıya olduğunu hemen algılar. Lenfositler, beyaz kan hücreleri onu öldürmek için olay yerine acele ile hareket ederler. Siz bu olayı vücudunuzdaki kaşıntı ve şişlikler ile fark edersiniz. Aradan biraz zaman geçtiğinde kaşıntı artabilir. Bu durumda yapılacak en iyi şey bu kaşıntıyı görmezden gelip kaşınmamaya çalışmaktır.

Ertesi sabah kaşıntının sona erdiğini ama kızarıklığın bir mihlet daha orda olacağını görebilirsiniz. Biraz buz bastırıp bekletmek iyi gelebilir.

İki ya da üç gün sonra beyaz kan hücreleri işini bitirmiş ve olay yerinden ayrılmışlardır. Isırık izi gitmiş olabilir ya da yavaş kaybolacaktır. Şanslıysanız böcek ısırıkları bu şekilde atlatılabilir. Fakat ölümcül virüsler taşıyan bazı böcek ısırıkları başınızı belaya sokabilir. Bir iki gün boyunca iyileşmeyen ya da ısırma sonrası fiziksel ve ruhsal durumunuzu etkileyen bir olayla karşılaştığınızda mutlaka doktora görünmelisiniz.

 

 

POPÜLER YAZILAR