Sızma Zeytin Yağı Tüketirken Bunlara Dikket Edin

Sızma Zeytin Yağı Tüketirken Bunlara Dikket Edin

Sızma zeytinyağının dünya harikası bir gıda olduğundan hiç şüphe yok. Sızma zeytinyağı antioksidan deposu olup kalp sağlığınız için çeşitli yağlar içerir. Hem lezzeti hem de bu sağlıklı özellikleri sayesinde mutfakların baş köşesinde tutulur. Fakat bu yararlı gıdayı tüketirken bazı bilerek ya da bilmeyerek sürekli yapıyoruz. İşte size sızma zeytin yağı hakkında bazı dikkat etmeniz gereken hususlar.

Sızma zeytin yağları asla ama asla şeffaf kaplarda muhafaza edilmemelidir. Güneş ışığına direk temas etmesi halinde bozulma süreci hızlanır ve çok kısa sürede kokmaya başlar ve yenmeyecek hale gelir. Bunu önlemek için sızma zeytinyağınızı koyu yeşil ya da koyu kayverengi cam şişelerde saklamaya özen gösterin.

Saklama sırasında sızma zeytinyağınızı ısıtacak ortamlardan uzak tutmalısınız. Soba ya da güneş ısısı fark etmez sızma zeytin yağınız ısı ile temas ettiğinde içerisindeki antioksidan seviyesi hızla düşecek ve lezzetinde fark edilir bir bozulma olacaktır. Bu yüzden sızma zeytinyağınızı serin bir kiler ya da depo gibi alanlarda muhafaza etmelisiniz.

Yemeklerde kullanırken yüksek ısıda pişirmekten kaçınmalısınız. Bu da lezzetini bozacak ve içerisindeki antioksidanları hızla azaltacaktır. Sızma zeytin yağınızı sadece pişirdiğiniz yemeklere katarak değil salata ve soğuk mezelerde de rahatlıkla kullanabilecğeinizi unutmayın.

Sızma zeytin yağları uzun süre dayanamaz. Tazeliğini ve lezzetini kısa süre içerisinde kaybetmeye başlarlar. Markette naldığınız bir sızma zeytinyağı şişesinin üzerindeki son kullanma tarihine mutlaka dikkat edin. Uzun süre taze kalamayacağı için şişesi açıldığı anda iyi bir şekilde saklanmalı ve zamanında taze taze tüketilmelidir.

POPÜLER YAZILAR