Spor Motivasyonu İçin Öneriler

Spor Motivasyonu İçin Öneriler

Çoğu zaman sabah 6 da saatin alarımını kurup uyanamadığımız zamanlar olur. Bu durumda sabah sporumuz sekteye uğrar. Ya da kafamızı kaldırıp saatin ertele tuşuna basar ve 10'a kadar uyumaya devam ederiz.
 
Zamanla spor salonuna gitmek ilk günkü heyecanını yitirir. Hatta belli bir zaman sorna yaptığınız sporun bir görev olduğunu düşünüp ondan kaçmak için bahaneler üretmeye başlayabilirsiniz. Bu durumla baş edebilmenin tek yolu motivasyonunuzu ilk günkü gibi tutmaya çalışmaktır. Motivasyon arttırmanın yolu da yaptığınız spordan her zaman eğlenceli bir şeyler çıkarabilmekle olur.
 
Öncelikle sınrılarınızı bilin ve kendinizi aşırı yormamaya çalışın. Çünkü siz spor için hazırlanmaya başladığınızda beyniniz size birazdan yorulacağınızı hatırlatır. Spor sırasında ne kadar iyi vakit geçirirseniz devam etme şansınız o kadar yüksektir.
 
Spor için güzel kıyafetler alıp bunları spor salonunda giyin. Spor yaparken kullandığınız aksesuarlar ne kadar kaliteli ve gözünüze ne kadar iyi görünürse bu sizi spor motivasyonu için o kadar çok kamçılar.
 
Küçük başarılarınızı kutlayın. Belirlediğiniz hedeften daha fazla mı kilo verdiniz? İşte size küçük bir kutlama için iyi bir bahane. Kendinize koyduğunuz hedeflere ulaşır ulaşmaz yapacağınız ufak aktiviteler sizi daha ileriye gitmek için şevklendirecektir.
 
Egzersize başlamadan önce mutlaka bir egzersiz planı hazırlayın. Herşeyin yolunda gittiğini bu plana bakarak anlayabilirsiniz. Ayrıca bu programları arkadaşlarınızla paylaşıp birbiriniz arasında ufak rekabet ortamları yaratabilirsiniz. Bu hafta daha çok koşmak için en yakın arkadaşınızla rekabet içerisine girebilirsiniz.
 
Sürdürülebilir bir egzersiz izleyin. Spor saatinde mutlaka spor salonunda olmaya gayret gösterin. Sporun devamlılığı herşeyin boşa gitmemesi için çok önemlidir. Yeni başlayanların ayna karşısına geçip vücutlarındaki değişimi görmek istemesini çok iyi anlıyoruz ama bunun kısa zamanda gerçekleşmeyeceğini bilmelisiniz.
 
Ulaşılabilir hedefler belirleyip bu hedefler için çalışın. Haftalık, aylık ve hatta yıllık hedefleriniz olmalı. Kısa ve uzun vadeli hedeflerinize ulaşmak için spor salonuna geldiğinizde kendinize bir görev vermiş oluyorsunuz. Bu görev sizi daha fazla çalışmak için motive edecek ve hedeflera sırasıyla ulaşmak sizi mutlu edecektir.

POPÜLER YAZILAR