Spor Yaparken Sağlığınızdan Olmayın

Spor Yaparken Sağlığınızdan Olmayın

Haftanın çoğu günü, günde 35-40 dk egzersiz yapan kişilerin hastalığa yakalanma oranı yüzde 50 azalırken, egzersiz süresini ve yoğunluğunu artırmak, tam tersi şekilde, hastalık riskini çoğaltıyor. Daha fazla sağlık için spor şart. Birçok yeni araştırma, daha zorlu ve daha uzun süreli egzersizlerin, bağışıklık sisteminizi zayıflatabileceğini gösteriyor.  

Peki bu nasıl oluyor? Araştırmalara göre, egzersizli bir yaşam, hastalık risklerini en aza indirgemek için en doğru yol. Diyet, uyku ve stres yönetiminden bile daha etkili. Hastalıklar üzerinde, ilaç kullanımından daha güçlü etkileri var.

Bağışıklık sistemimizdeki hücreler egzersiz yoluyla aktifleşerek, patojenleri tanıyıp onlara cevap veriyor. Bizi hasta eden bakteri ve virüsleri farkedip yoketme yetenekleri artıyor. Bu etki, egzersiz sırasında terlemeye başladıktan üç saat sonra ortaya çıkıyor.

Yine de hangi egzersizlerin zararlı olmaya başlayacağını bilmek gerekiyor. Maraton koşusu gbi zorlayıcı aktiviteler, kortizol ve epinefrin gibi stres hormonlarının aktif hale gelmesine yol açıyor. Bu da bağışıklık sistemini zayıflatıyor.

POPÜLER YAZILAR