Sporda Ölçme-Değerlendirme Faktörü

Sporda Ölçme-Değerlendirme Faktörü

Evde yapılan yorucu ve uzun egzersizlerin ardından aynada kendinize bakıp bir fark olmadığını görmeniz motivasyonunuzu yerin dibine sokabilir. Hatta spordan tamamen soğumanızıa sebeğ olabilir. Aslında fitness çalışmalarından verim alabilmek için düzenli ve sistemetik bir çalışma üzerine odaklanmak en mantıklısı olacaktır. Bunu da en kolay spor salonlarında ve uzman bir spor eğitmeninin gözetimi altında yapabilirsiniz.

Peki spor salonunda işini iyi bilen bir hoca ile çalışmaya başlayıp da belli bir süre sonra kendinizi gözlemler ve hala bir fark göremezseniz ne olacak?

Aslında bu soruya farklı bir açıdan bakmak ve bu şekilde cevaplamak daha doğru olacaktır. Öncelikle nasıl bir değişim bekliyorsunuz? Amacınız kilo vermek ise egzersiz programına başlamadan önceki kilonuz ile başladıktan bir kaç zaman sonrasındaki kilonuz arasındaki farkı değerlendirmeniz gerekir. Bu durumda kilo takibi için rutin ölçü almak şart. Aynı şekilde vücudunuzdaki yağ oranını düşürmeyi amaçlıyorsanız işe başlamadan önceki yağ oranını biliyorsanız şimdiki yağ oranınız ile karşılaştırma yapıp işe yarayıp yaramadığını anlayabilirsiniz.

Sistematik ve düzenli bir ölçme ile yaptığınız egzersizden ne kadar faydalandığınız ortaya çıkacaktır. İlerleme çok yavaş ve harcadığınız enerjiye değmediğini düşünüyorsanız egzersiz programınızı gözden geçirebilirsiniz. Fakat bunu söylemek için de elinizde mutlaka sağlam ve sağlıklı ölçü verileri olmalı. Bunun yanı sıra fitness hareketlerini olması gerektiği gibi yapıp ilgili kasları gerçekten çalıştırabildiğinizden de emin olmalısınız. Yanlış yapılan hareketler hem enerji israfına hem de vücudunuz için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sadece yaptığınız spor için değil yediğiniz gıdalar için de ayrıntılı bir ölçme-değerlendirme yapmanız faydalı olacaktır. Örneğin günlük tükettiğiniz gıdalardan aldığınız toplam kalori miktarını bilmeniz sizin faydanıza olacaktır. Düzenli spor ve sonuçları için de düzenli teknik takip sizi hedeflediğiniz zinde vücuda daha hızlı ulaştıracaktır.

POPÜLER YAZILAR