Stresin Spermlere Etkisi

Stresin Spermlere Etkisi

Columbia Üniversitesi ve Rutgers Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonuçları belkide çoğu insan tarafından tahmin edilebilecek bir bilgiye işaret ediyor. Stres bir yumurtanın döllenmesi için gerekli sperm özellikleri üzerinde olumsuz etkiler oluşturuyor. Kısaca, stresin spermin kalitesi üzerindne olumsuz bir etkisi var denebilir.

Stresli erkeklerin menisinde spermin düşük konsantrasyonlarda olması daha muhtemel. Ayrıca spermlerin biçimleri ve hareket edebilme özellikleri konusunda da bozukluklar görülebiliyor.

Araştırmacılar 2005 ve 2008 yılları arasında 38-49 yaş aralığında 193 erkeği gözlem altına aldı. Objektif ve subjektif stres seviyelerini değerlendirildi ve meni örnekleri aldı. Sonuç olarak da yumurta dölleme yeteneklerinin stres düzeyleriyle belli bir ilişki içinde olduğu tespit edildi. Stresin testesteron hormonunun dengesini de bozabileceği düşünülüyor.

Peki stres tam olarak sperm kalitesini nasıl bozabilir? Araştırmacılar tam olarak emin olmasalar da, testosteron ve sperm üretim seviyelerini düşüren glukokortikoid olarak bilinen steroid hormonlarını serbest bırakabileceğini düşünüyorlar. Oksidatif stres aynı zamanda sperm kalitesine de zarar verebiliyor.

Stresin sadece sperm kalitesine olumsuz etkileri yok. Vücudunuzun gene lsağlığını bozabilecek bir çok hormon dengesizliklerine sebep olan stresten uzak kalmayı başarmak daha sağlıklı bir hayata kavuşmanın anahtarı gibi görünüyor. Büyük şehirlerde yaşayan insanların maruz kalma olasılığı daha fazla olan stres ile savaşmak için bol bol hareket edip spor yapmak ve yediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor.

POPÜLER YAZILAR