Su Tüketimi Konusunda Sıkça Yapılan Yanlışlar

Su Tüketimi Konusunda Sıkça Yapılan Yanlışlar

Su içmek bir çok açıdan vücudunuza faydalı bir aktivitedir. Fakat sıvı tüketimi konusunda pek de bilinçli olduğumuz söylenemez. Çoğumuz kaybettiğimiz sıvıyı geri kazanmak için yapılması gereken şeyin sadece su içmek olduğunu zannederiz. Hidrasyon konusunda çok sık yapılan bazı hataları sizin için bir araya getirdik;

Hata # 1: Egzersizden önce değil, egzersiz sırasında su içmek:

Egzersiz sırasında kaybedilen suyun geri kazanımı çok önemlidir. Su eksikliği baş ağrısına sebep olabilir. Bunu önlemek için de egzersizden yaklaşık yarım saat önce bir kaç bardak su içmek faydalı olacaktır. Burada önemli olan suyun egzersize başlamadan önce içilmesidir. 

Hata # 2: Günde 8 bardak su içme ısrarı:

Hidrasyon ihtiyaçları kişiden kişiye değişmekle birlikte Tıp Enstitüsü günde 11.4 bardak su tüketimini öneriyor. İhtiyacınız olan H2O miktarı vücut kütlenize ve ağırlığınıza bağlıdır. Ayrıca meyve ve sebzeler gibi besinlerden de su alabilirsiniz. Örneğin bir elma bir fincan su ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Hata # 3: Kahve ve çay gibi içeceklerden kaçınmak:

Kahve ve çay oldukça büyük miktarda kafein barındırır. Bu da onların idrar söktürücü olmalarını sağlar. Ama bunun bir şehir efsanesi olma olasılığı da oldukça yüksek. New York merkezli beslenme uzmanı Lisa Cashman, sıvı kaybından çok kahve ve çay içmenin vücudunuza sıvı alımına yol açtığını üstüne basa basa söylüyor.

Hata # 4: Nadiren ama çok su içmek:

Kendinizi susamış hissediyorsanız su içmelisiniz. Spor salonunda ya da efor sarf edilen herhangi bir aktivite sırasında su kaybederiz. Fakat sadece bu tip aktiviteler sonunda dğeil masada otururken bile su kaybedebiliriz. Aklımıza her geldiğinde su tüketmek en iyisidir. Bilgisayarınıza yapıştıracağınız bir not su içmenizi hatırlatabilir. Gün boyunca kısa aralıklarla azar azar su yudumlamak en sağlıklısı olacaktır.

POPÜLER YAZILAR